Karasal Yayın İhalesinde büyük oyun!

Karasal Yayın İhalesinde büyük oyun!
İhale milli güvenliğe aykırı!

2013'te Karasal Yayın İhalesi de yapılacak. Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Büyükdağlı, ihale ile ilgili uyarılar yaptı. İhale ile yabancı sermayenin Türkiye'deki radyo ve televizyon alanını ele geçirebileceğine dikkat çeken Büyükdağlı, ihalenin milli güvenliğe aykırı olduğunu belirtti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Karasal Yayın İhalesi'yle ilgili süreci resmen başlattı. "Karasal Yayın ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karasal Yayın İhalesi hakkında açıklama yapan RTÜK Başkanı Davut Dursun, bunun Türkiye yayıncılığı açısından bir dönüm noktası olacağını öne sürdü.

Yalçın Büyükdağlı ihaleyle ilgi şunları söyledi; “tamamen yabancı sermayenin ve büyük tekellerin radyo televizyon alanını ele geçirmesini hedefleyen bir ihaledir bu. Bu açıdan milli güvenliğimiz ayaklar altına alınmaktadır.”

Frekans darlığını gerekçe gösteren RTÜK, Türkiye'de karasal-sayısal lisans sahibi olacak kanal sayısını 11'e düşürdü. Ayrıcı yeni düzenlemede 1994'te çıkan ilk yasada frekansların yarısını yerel ve bölgesel kanallara ayırma zorunluluğu da kaldırıldı.

Büyükdağlı,Bir kere şu anda RTÜK kayıtlarına göre 25 kanal şu anda ulusal çapta yayın yapıyor. Çok sayıda gene bmlgesel ve yerel çapta kanal da var. Onların da toplamı 250 civarında. Şimdi bunları daha da daraltacak. En çok prayı verenler sıralanacak. Ulusal çapta 11 televizyon genel yayın yapabilecek. 11'de tematik diyorlar. Yerel ve bölgesel kanallara ise neredeyse hiç yer ayrılmıyor.”

Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Büyükdağlı, bu yeni düzenlemeyle, emperyalist sermayenin Türkiye'deki radyo ve televizyon alanını ele geçireceğini söyledi. Büyükdağlı, AKP iktidarının Türk televiyonlarını yabancı sermayeye açtığını belirtti.

Büyükdağlı, frekans darlığı gerekçesinin de gerçeği yansıtmadığını belirtti. Büyükdağlı, yargıya başvuracaklarını söyledi.

“Eşitlik ilkesine aykırı olduğu için, milli güvenliğe aykırı olduğu için, halkın haber alma ve basın özgürlüğüne aykırı olduğu için bu ihaleyi iptal etmesi gerekmektedir. Biz bu hakkımızı kullanacağız ve bu olayı yargıya götüreceğiz.” (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com