Karayılan gitti, yerine bakın kim geldi?

Karayılan gitti, yerine bakın kim geldi?
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık oldu...
KCK, yönetiminde değişikliğe gitti. 162 delegenin katıldığı kongrede, KCK Genel Başkanlık Konseyi organı oluşturuldu. Yürütme Konseyi Eş Başkanlığına de Cemil Bayık ile Bese Hozat getirildi.
 
9'ncu Genel Kurul 6 gün sürdü. KCK Genel Başkanlık Konseyi oluşturuldu, Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı sistemi getirildi. Eş Başkanlığa PKK’nın en eski katılımlarından Cemil Bayık ile Bese Hozat getirildi. Genel Kurul’da toplumsal yaşamın her alanında KCK sisteminin temel ayakları olan akademilerin, komün, kooperatif ve meclislerin hızla oluşturarak yaygınlaştırılması kararlaştırılırken, demokratik konfederalizm temelinde demokratik uluslaşmanın yaratılması ve demokratik özerkliğin inşasının tabandan örgütlendirilmesine dönük bir dizi kararın yanında demokratik çözüm sürecinin AKP'ye rağmen sürdürülmesi kararı alındı. 
 
Kongre sonucu açıklanan bildiride şu ifadelere yer verildi:
“Kürt halkı küresel kapitalizme karşı küresel demokrasinin öncü gücüdür.  Özellikle Suriye’de Kürt halkının izlediği bu çizginin doğruluğu ve başarısı gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır.  Suriye’deki Kürdistan devrimi, Suriye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesinde örnek olacaktır. Öcalan’ın deklarasyonunu PKK ve halk sahiplenmiştir. AKP’ye rağmen sonuna kadar geliştirilecektir. Ancak AKP hükümetinin savaş hazırlıklarına  ve her türlü ihtimale karşı da her türlü mücadeleye hazırlıklı olunmalıdır.”
9. Genel Kurul’da tüm bunların sürece ilişkin kuşkuları artırdığı ileri sürüldü ve bundan sonraki adımların paralel ve karşılıklı olmadığı taktirde sürecin tıkanabileceği, bunun tek sorumlusunun da AKPi olacağı öne sürüldü.

Karayılan HPG'nin başına
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı görevinden düşürülen Murat Karayılan PKK'nın silahlı kanadı HPG'nin başında görevlendirildi.(SBK)

Mynet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com