Karayılan'dan şok açıklamalar!

Karayılan'dan şok açıklamalar!
Silah bırakma, ülkeyi terk etme medyanın yalanı

ANF’ye konuşan Murat Karayılan, hükümetle görüşmediklerini ve böyle bir talepleri olmadığını söyledi. Karayılan, hükümetin görüşme yapacağı tek adresin Abdullah Öcalan olduğunu belirtti.

ANF’ye röportaj veren Murat Karayılan sürece yönelik açıklamalar ve değerlendirmelerde bulundu.Türkiye'nin 2011'de makas değiştirdiğini ve Batı'dan iki söz aldığına dikkat çeken Karayılan, Kürt hareketinin 2013 yılında mücadeleyi iki eksen üzerinde yürüteceğini vurguladı.

Karayılan, “Paris katliamını Türk Devleti yapmıştır”

Konuşmasında Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının siyasi hareketin tasfiyesine yönelik olduğunu ve bunun başarılamadığını, fakat komploların devam ettiğini, barış görüşmeleri sürecinde Paris’teki suikastin ise Türkiye tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

Karayılan Paris’teki suikastin “komplocu güçler” ve NATO tarafından da desteklendiğine inandığını söyledi. Bu tarzı ise 2011 yılından itibaren Türkiye’nin Kürt hareketine karşı İran ve Suriye ile kurduğu ilişkiden vazgeçmiş olduğunu söyledi.

Avrupa ülkelerinin süreçte Türkiye ile yoğun bir işbirliğinde olduğunu söyleyen Karayılan, Fransa, Danimarka, Holanda, Almanya gibi ülkeler ile Türkiye’nin bu konuda bazı pazarlıklar yaptığını söyledi. Fransa’ya Sakine Cansız ve beraberindekilerin öldürülmesi olayını aydınlatmaları çağrısı yaptı.

“Biz çözüme açığız”

Karayılan, görüşmelere ilişkin görüşleri sorulduğunda, kamuoyunun Kandil’den bir yorum beklediğini bildiklerini açıkladı. Abdullah Öcalan ile başlatılan süreç hakkında ise, “Önderlikten elimize ulaşan bilgiler üzerinde de durduk. Biz çözüme açığız. Önder Apo da bir adım atmak istiyor. Bir süreç geliştirmek istiyor. Barışçıl bir süreçtir. Biz de hareket olarak buna hazırız. Biz kendimiz ile önderliği kesinlikle ayrı görmüyoruz. Biz biriz. Önderliği destekliyoruz demiyoruz. Zaten biriz. Bunu yeniden kesinleştirdik. Bu hususta kararımızda herhangi bir tereddüt yoktur. Fakat bu tarihsel, toplumsal sorunun -ki bugünün bir sorunu değildir. Yüz yılların sorunudur- çözülebilmesi için egemen Türk devleti bazı adımlar atmalıdır.” dedi.

“Taraflar güven verici adımlar atmalılar ve birbirlerine saygı duymalıdırlar”

Murat Karayılan süreç ile ilgili düşüncelerine şu sözlerle devam etti; “Önderliğimiz savaşla değil barışçıl bir şekilde bir süreç ilerletmek istiyor. Bazı adımlar atmak istiyor. Ama AKP hükümeti ve onun başkanı Erdoğan konuşuyor fakat pratik olarak adım atmıyor. Bir de zihniyeti ve düşüncesi görünüyor ki hiç değişmemiş. Biz O’nda bir çözüm görmüyoruz. Adımların atılmasını istiyoruz fakat karşıda işte bu yenidir, insan buna inanabilir deyip ele alınacak bir şey görmüyoruz. Şimdi kıyamet koparıyorlar. Sanki Türk devleti gerekli şeylerin hepsini yapmış da, Önder Apo’nun adım atmasına kalmış her şey. Basında böyle sunuyorlar. Öyle değil. Önderliğin adım atması için parlamento ve hükümetin bir şeyler yapması gerekir. Örneğin Önder Apo komisyon kurun diyor. Bir komisyon kurulmalı ve bu komisyon bazı kararlar almalıdır. Yani kendisi hiçbir şey yapmıyor ama tek taraflı olarak bizim yapmamızı istiyor. (...) Anlaşılıyor ki irade olarak kabul etmek istemiyorlar. Ne BDP’yi irade olarak kabul ediyorlar, ne hareketimiz irade olarak kabul ediyorlar. Anlaşılıyor ki kendileri hiçbir adım atmadan, siz adım atın diyorlar. Bu anlamıyla BDP’nin "eş başkanlarımız görüşmeye gitmeli", yaklaşımını doğru buluyorum. Devletin bugün yaptığı devletin daha Mustafa Kemal zamanında komünist parti üyelerini tutuklayıp hapse atması ve bu ülkeye komünist bir parti gerekiyorsa onu da kurarız, demesi gibidir. Bugün Erdoğan’ın dediği de aynı şeydir. İmralı’ya gidecekleri biz belirleyeceğiz demesi aynı kapıya çıkar. Eğer bu halkı bir halk olarak kabul ediyorsan, onların da bir kurumu var, o zaman bırak kendileri gidecek heyeti belirlesinler.”

“Erbil’de bir görüşme olmadı”

ANF tarafından kendisine sorulan PKK ile Türkiye arasında Erbil’de bir görüşme olup olmadığı konusunda görüşmelere kapalı olmadıkları fakat böyle mi talepleri de olmadığını belirten Karayılan, Abdullah Öcalan’ın kendilerini zaten temsil ettiğini söyledi. Karayılan, görüşmelerin İmralı’da başlamasının isabetli olduğunu, fakat kendilerinin de Öcalan ile görüştürülmesinin koşullarının yaratılması gerektiğini düşündüğü söyledi.

Silah bırakma, ülkeyi terk etme medyanın yalanı

Barış görüşmelerinin şartlarından olarak sunulan PKK’nın silahlarını bırakması ve önderlerinin üçüncü bir ülkeye gönderilmesi gibi taleplerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Murat Karayılan, ciddi bir süreç gelişmesi ve gerekli adımların atılması halinde kendilerinin de kararlar alacağını, barışçıl bir sürece açık olduklarını, fakat net bir şey olmadan hiç bir şey beklenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Oslo sürecinde ise Türkiye tarafından gelen talep üzerine açıklama yapmadıklarını fakat şimdi bütün sürecin açık bir şekilde yürütülmesini istediklerini söyledi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com