Karayılan'ın açıklaması dünya basınında

Karayılan'ın açıklaması dünya basınında
Karayılan'ın yaptığı açıklama dünya basını tarafından da büyük bir ilgiyle takip edildi. İşte başlıca basın yayın organlarının açıklama ile ilgili yorumları....
PKK liderlerinden Murat Karayılan’nın Türkiye’den 8 Mayıs’ta çekilmeye başlayacakları yönündeki açıklaması dünyada yankılandı.
 
BBC:
 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, PKK’nın askeri lideri olarak nitelediği Karayılan’ın Kandil’de düzenlediği basın toplantısında “Çekilme aşamalı gerçekleşecek ve en kısa süre içinde tamamlanacak” dediğine dikkat çekti.
 
Açıklamanın Abdullah Öcalan’ın “ateşkes” çağrısını izlediğine işaret eden BBC, şunları da kaydetti: “Türk ve yabancı medya organlarından 50’yi aşkın gazeteci, brifinge (Kuzey Irak’taki Kürt bölgesinin) başkenti Erbil’den alındı ve cep telefonlarına el konuldu. Televizyon ekiplerine erişim sağlanmadı.
 
REUTERS:
 
Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye'den çekilme kararını abonelerine "flaş" koduyla duyurdu. Haberde, on yıllardır silahlı mücadele veren PKK'lıların 5 Mayıs'tan itibaren Türkiye topraklarından çekeceği belirtildi. Haberde, PKK adına açıklama yapan Murat Karayılan'ın şu sözlerine yer verildi: "Çekilme planlandığı gibi peyderpey gruplar halinde ve mümkün olan en kısa zaman dilimi içerisinde tamamlanacak. "
 
AFP:
 
Fransız haber ajansı AFP de, PKK'nın "çekilme" kararını "flaş" olarak abonelerine duyurdu. "PKK, Türkiye'den 8 Mayıs'ta çekiliyor" başlıklı haberde, PKK'lıların bu tarihten itibaren Türkiye'yi terk ederek Kuzey Irak'ta güvenli bölgelere çekileceği belirtildi. Haberde, PKK'nın Türkiye'den çekilmeyi aşamalı olarak gerçekleştireceği de ifade edildi.
 
DIE PRESSE:
 
Avustarya'ın önemli günlük gazetelerinden Die Presse de, PKK'nın Türkiye'den "çekilme" kararına internet sayfasında geniş yer verdi. "PKK, Türkiye'den çekiliyor" başlığıyla verilen haberde, PKK'nın 5 Mayıs'tan itibaren Türkiye'den mümkün olan en kısa zaman diliminde çekileceği belirtildi. Haberde, PKK'nın "çekilme" kararının Türkiye'de sürdürülen barış görüşmeleri için yeni bir aşama olduğu da vurgulandı.(MUK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com