Karayollarında yeşil seferberliği

Karayollarında yeşil seferberliği
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünün, Kütahya’yı çevre il ve ilçelere bağlayan karayolu kenarlarına 50 bin ağaç dikildiği bildirildi. Yapılan ağaçlandırma çalışmasıyla hem toprak kayması önlenecek hem de yeşil doku artırılmış olacak.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğündün verilen bilgilere göre, Kütahya-Eskişehir, Kütahya- Afyon ve Kütahya-Tavşanlı karayollarının kenarlarının 2012 yılına kadar toplamda 50 bin karaçam, sedir, top akasya ve mavi ladin fidanları kullanılarak ağaçlandırıldığı kaydedildi.

YEŞİL DOKUNUN ARTIRILMASINA DEVAM EDİLİYOR

Konuya ilişkin Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Fidanların bakımı, sulaması ve tamamlama dikimlerine ilaveten Kütahya-Eskişehir karayolu kenarındaki şevlerde “Örme Çit” yapılmak sureti ile Kütahya Orman Bölge Müdürlüğümüzce ağaçlandırılıyor. Kütahya-Eskişehir Karayolunda yol standartlarının yükseltilmesi ve fiziksel yapının iyileştirilmesi Karayolları tarafından sağlanırken, yeşil dokunun artırılması hususundaki çalışmalar Müdürlüğümüzce aralıksız sürüyor. Yeşil çevrenin oluşturulmasında üstüne düşen görevi yerine getiren Kütahya Orman Bölge Müdürlüğümüz, şehrin tanıtılmasında büyük katkısı olan karayollarında yeşil dokuyu artırma çalışmalarına ağırlık veriyor. Kütahya-Eskişehir Karayolu kenarında “Karayolu Ağaçlandırma Projesi” kapsamında, yol şevlerinde örme çit tesisi yapılarak, akan yamaçların toprak kaymasını önlemek amacı ile karayolu şevlerinin ağaçlandırma çalışması yapıldı.”

YEMYEŞİL YOLLAR, KEYİFLİ YOLCULUKLAR

Yapılan örme çit ve teraslara 150 adet Mahonya, 50 adet Berberis, 300 adet Mazı, 50 adet Kızılcık, 100 adet Kartopu, 350 adet Dağ Muşmulası, 50 adet Filbahri ve 350 adet Ehrami Karaçam olmak üzere toplam bin 400 adet fidan dikilerek ağaçlandırma çalışmasının yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere de yer verildi: “Yolun yeni sistemle teraslanması, örme çit yoluyla yamaçların daha da güzelleştirilmesini sağlarken, 4-5 sene içerisinde ağaçlandırma çalışmasının yapıldığı güzergahtaki farklılığı görecek olmanın heyecanını yaşatıyor. Yapılan çalışmalarla hem yol güzergahında akan yamaçların toprak kaymasının engellenmesi hem de dikilen çeşitli süs bitkileri ile karayolunda seyahat eden yolculara görsel anlamda estetik bir görünüm sağlanması amaçlanıyor” denildi.

Psikolojik ve fiziksel rahatlama da sağlayan yol boylarının ağaçlandırma çalışmaları, yolcularda da olumlu iz bırakıyor. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com