Karbasan çilek üretim merkezi olma yolunda

Karbasan çilek üretim merkezi olma yolunda
Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Karbasan beldesinde geçen yıl Kütahya Valiliği İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Karbasan Belediyesi ile ortaklaşa yapılan çilekçilik projesi sonunda bu yıl çilek rekoltesinin 80 ton dolaylarında gerçekleşmesi beklen

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Karbasan beldesinde geçen yıl Kütahya Valiliği İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Karbasan Belediyesi ile ortaklaşa yapılan çilekçilik projesi sonunda bu yıl çilek rekoltesinin 80 ton dolaylarında gerçekleşmesi bekleniyor.
Karbasan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, “Beldemizde geçen yıl Kütahya Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği kaynaklarıyla hazırlanan, malçlı çilek yetiştiriciliği projesi kapsamında 28 çiftçi tarafından 40 dönümlük araziye yılda iki sefer ürün alınacak olan 185 bin Adet Fern Çeşidi frigo çilek fidelerinin dikimi yapılmıştır. Sulama sistemleri, malç malzemesi ve maliyetler ise çiftçiler tarafından karşılanmıştır. Geçen yıl çilek rekoltesi ilk yıl olması nedeniyle 40 ton dolaylarında gerçekleşmiş, bu yıl ise yaklaşık 80 ton dolaylarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Halen hasadı yapılan çileklerin alımı haftada iki gün İstanbul'dan gelen gıda şirketi tarafından yapılmaktadır. Beldemiz iklimsel avantajı sayesinde çilek yetiştiriciliğine uygun bir bölge. Bu nedenle ileriki yıllarda beldemiz çilek üretim merkezi olmaya aday“ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com