Karbasan'da İlk Ürün Alındı

Karbasan'da İlk Ürün Alındı
Kütahya Valiliği İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Karbasan Belediyesi ile ortaklaşa yapılan proje sonunda elde edilen ilk ürünün İstanbul'a gönderildiği açıklandı.

Kütahya Valiliği İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Karbasan Belediyesi ile ortaklaşa yapılan proje sonunda elde edilen ilk ürünün İstanbul'a gönderildiği açıklandı.
Kütahya Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği kaynaklarıyla hazırlanan; Hisarcık İlçesi Karbasan Beldesi, malçlı çilek yetiştiriciliği projesi kapsamında elde edilen ilk çilekler İstanbul'a satıldı.
Hisarcık İlçesi Karbasan Beldesinde yapılan proje kapsamında 35 dekarlık araziden 28 çiftçi faydalandı. Karbasanlı çiftçilere dağıtılan 185.000 Adet Fern Çeşidi frigo çilek fidelerinden yılda iki sefer ürün alınacak olup bu sene 40 ton ürün alınması hedefleniyor.
Karbasan Beldesinde ilk defa uygulanan proje hakkında bilgi veren Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Üzümsü meyveler grubuna giren türlerden en önemlisi olan Çilek meyvesi yüzeysel kök yapan otsu bir bitki olup; -10oC 'ye kadar yetiştirilebilir. Daha soğuk bölgelerde bitkilerin saman, kuru yaprak gibi materyalle örtülerek dondan korunması gerekir. Karbasan Beldesinde çilek bahçesi tesis edilen arazilerin toprak yapısı kireç bakımından orta, süzek, kumlu-tınlı ve hafif topraklar olup bitkinin isteklerine uygundur. Kireci fazla topraklar çilek için uygun değildir. Toprak PH'sı 7.0 – 7.5 olan topraklarda önemli bir problem yaratmamaktadır. Çilek, toprak kökenli mantarsal hastalıklara karşı duyarlı olduğu için dikim yapılacağı toprağın bu hastalıklardan ve nematod yönünden temiz olması gerekir. Karbasan Beldesinde ilk defa çilek tarımı yapılacağından bu tür hastalık ve zararlılar bakımından bakir olduğunu açıkladılar.
Pazarlama sorunlarının çözülmesi için Karbasan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde Merkezi İstanbul'da bulunan 5 Gıda Tarım Ltd.Şti. ile çiftçiler arasında noterden sözleşme yapıldığını ve firma tarafından yetiştirilecek olan ürüne alım garantisi verildiğini açıklayan yetkililer ayrıca tesis edilen çilek bahçelerine firma önderliğinde Tarım Sigortası (TARSİM) yaptırıldığını ifade ettiler.
Çilek yetiştiriciliği konusunda eğitimlerinde düzenlendiği proje kapsamında fide hariç damlama sulama sistemleri, malç malzemesi vb. maliyetler çiftçiler tarafından karşılandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com