Kardeş böbreğiyle hayata tutundular

Kardeş böbreğiyle hayata tutundular
Antalya'da böbrek yetmezliği çeken 32 yaşındaki Bayram Akar ile 40 yaşındaki Ayşe Uğurlar, kardeşlerinin bağışladığı böbrekle yeniden hayata bağlandı

Antalya'da böbrek yetmezliği çeken 32 yaşındaki Bayram Akar ile 40 yaşındaki Ayşe Uğurlar'a kardeşlerinin bağışladığı böbrek nakledildi.

Antalya'da yaşayan 32 yaşındaki belediye işçisi Bayram Akar, 2 ay önce şiddetli ağrı nedeniyle gittiği hastanede böbreğinde protein kaçağı bulunduğunu öğrendi. İlaç tedavisi görmeye başlayan Akar'a, 10 gün önce kontrol için geldiği hastanede böbreklerinin işlev görmediği bildirildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesindeki doktorların "Diyalize girmeden bir yakınından nakil yapabilirsek çok iyi olur" sözü üzerine Akar'ın kardeşi Bayram Akar (34), böbreğini vermek için gönüllü oldu.

Yapılan tetkiklerin ardından nakil için bir engel bulunmadığı tespit edildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile Yusuf Akar'dan alınan böbrek, başarıyla kardeşine nakledildi.

Naklin ardından sağlığına kavuşan Bayram Akar, hayatının en mutlu gününü yaşadığını söyledi. Kardeşliğin böyle zor günlerde ortaya çıktığını dile getiren Akar, "Kardeşime minnettarım. Bugün kendimi adeta yeniden doğmuş gibi hissediyorum" dedi.

- İkinci defa nakil oldu

Antalya'da yaşayan 40 yaşındaki Ayşe Uğurlar'a da 15 yıl önce halsizlik ve iştahsızlık şikayetiyle gittiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bir süre diyalize giren Uğurlar'a, 10 yıl önce babası İsmail Yılmaz'dan böbrek nakli yapıldı. Başarılı geçen ameliyatın ardından Uğurlar, sağlığına kavuştu.

Naklin ardından sağlıklı bir hayat süren Uğurlar'ın böbreği 2 ay önce yeniden işlev göremez hale geldi. Uğurlar'ın kendisine böbrek veren babası da 15 gün önce hayatını kaybetti. Babasının ölümüyle sarsılan Uğurlar'ı teselli eden haber, kardeşi Ömer Yılmaz'dan (38) geldi. Yılmaz, ablasına böbreğini vermek için gönüllü oldu.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen ameliyat ile Yılmaz'dan alınan böbrek, başarıyla ablasına nakledildi. Naklin ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Ayşe Uğurlar, "10 yıl sonra yeniden nakil oldum. Çok mutluyum. Keşke bu günleri babam da görebilseydi" diye konuştu.

Organ naklinin önemini ancak yaşayanların bileceğini vurgulayan Uğurlar, vatandaşları organlarını bağışlamaya davet etti.

Muhabir: Süleyman Elcin
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com