''Kardeş Şehir'' Doboj'dan Tavşanlı'ya ziyaret

''Kardeş Şehir'' Doboj'dan Tavşanlı'ya ziyaret
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Belediyesinin ''kardeş şehir'' ilişkisi kurduğu Bosna Hersek'in Ze-Do kantonuna bağlı Doboj kenti heyeti, Tavşanlı'ya geldi.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Belediyesinin ''kardeş şehir'' ilişkisi kurduğu Bosna Hersek'in Ze-Do kantonuna bağlı Doboj kenti heyeti, Tavşanlı'ya geldi.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Doboj heyeti için bir restoranda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk milletinin Bosna Hersek ile tarihi bağlarının çok güçlü olduğunu söyledi.
Bosna Hersek halkının yakın geçmişte büyük acılar yaşadığını ve Doboj'u kardeş şehir ilan etmekten memnuniyet duyduklarını belirten Güler, şöyle konuştu:
''Geçen yılın sonuna doğru Doğu Doboj'u ziyaret ettik. Orada işlenen insanlık suçuna ve tüm olumsuzluklara karşı ayakta durmaya çalışan Bosnalı kardeşlerimize yardım elimizi uzatmak bir insanlık görevi haline geldi. Coğrafi yapıya baktığınızda Balkanlar'dan İstanbul'a uzanan müsait tek yol üzerinde bulunan bu tip kentlerin düşmesi, İstanbul'a giden yolun açılması demek oluyor. Buralarda karakol vazifesi görmüş ve vefalarını her daim dile getiren bu insanlarla sözde değil, özde kardeş olabilmek için çalışıyoruz. Kardeşliğin sözde kalmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu etkinliği, Bosnalı ve Tavşanlılı kardeşlerimize nasıl bir şehirle kardeş olduklarını göstermek ve beraberliğimizi pekiştirmek için tertip ettik. Bundan sonraki çalışmalarımızda yol haritası olmasını diliyorum.''
Emmaus Sosyal Hizmetler Merkezi Vakıf Başkanı Hamzalija Okanovic de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini anlattı.
Yaklaşık 15 kişilik heyetle Tavşanlı'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını bildiren Okanovic, ''Kardeşlik anlaşması ile doğan köprünün bir örnek teşkil edeceğini umuyorum. Merkezimizde, savaştan sonra fizyolojik ve psikolojik olarak zarar görmüş insanlara yardım ve rehabilitasyon hizmetlerini yürütüyoruz. Göstermiş olduğunuz ilgiye ve teveccühe tüm Bosna halkı adına teşekkür ediyoruz'' dedi.
Tavşanlı ve Doboj idarecileri, konuşmaların ardından birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com