Kardeş şehir oldular

Kardeş şehir oldular
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Çin Halk Cumhuriyeti'nde Türk firmalarının yatırım yaptığı Changzhou (Şangzu) şehri arasındaki "kardeş şehir" protokolü, Changzhou'da düzenlenen törenle imzalandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Çin Halk Cumhuriyeti'nde Türk firmalarının yatırım yaptığı Changzhou (Şangzu) şehri arasındaki 'kardeş şehir' protokolü, Changzhou'da düzenlenen törenle imzalandı.
Türk Dışişleri Bakanlığı ve Pekin Büyükelçiliği'nin önerisi üzerine, geçen yıl Eskişehir'e gelen Çin Dış İlişkiler delegasyonu ile Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, Sanayi ve Ticaret Odası başkanlarının katıldığı bir törenle ön protokolü imzalanan kardeş şehir anlaşması Changzhou'da Belediye Başkanı Wang Weicheng ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen arasında imzalandı. İmza töreninde, Türkiye'nin Shangay Başkonsolosu, belediyeyi temsille görevli meclis üyeleri, Ticaret Odası Başkanı ve Meclis Başkanı ile temsilci üyeler hazır bulundu.
Başkan Prof. Dr. Büyükerşen, ''kardeş şehir'' protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, iki şehrin geçtiğimiz yıl Eskişehir'de imzalanan ön protokol ile kardeş şehir olma yolunda ilk adımı attığını hatırlattı. Changzhou'nun, Çin Halk Cumhuriyeti'nin önemli, büyük ve güzel kentlerinden biri olduğunun altını çizen Yılmaz Büyükerşen, iki şehir arasındaki kardeş şehir bağının ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel işbirlikleri için fırsat oluşturabileceğini vurguladı.
Ön protokol imzası sonrası açıklama yapan Changzhou Belediye Başkanı ve aynı zamanda valilik yetkisini taşıyan Wang Weicheng ise, Eskişehir ile kardeş şehir olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “İki şehir arasında ekonomik ve kültürel alanda işbirliklerini başlatmak arzusundayız” dedi.
İmza töreni sonrası Changzhou Kent Ormanı'nda yapılan ve üzerinde “Çin Halk Cumhuriyeti'nin Changzhou ile Türkiye Cumhuriyeti'nden Eskişehir arasında kurulan dostluk ilişkisinin anısına” yazılı olan granit kaya anıtının açılışı gerçekleştirildi.
Changzhou'da ayrıca Changzhou Ticaret Odası ile Eskişehir Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Odası delegasyonu Amerika, İngiltere, Hollanda, Japonya, Finlandiya, İsveç ve Güney Kore'den, Changzhou şehri ile kardeş şehir anlaşması imzalamış kentlerdeki üniversitelerin Çin Üniversiteleri ile akademik işbirliği projeleri hususunda yapılan uluslararası toplantıya katılıp, Türk fabrikasını ziyaret ederek Türk işadamları, konsolosluk, ticaret ataşeliği mensupları ile iki ülke arasındaki yatırım, ticaret ve turizm konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com