''Kardeş Şehirler'' ile uzaklar yakın oluyor

''Kardeş Şehirler'' ile  uzaklar yakın oluyor
Dünyada son yıllarda belediyeler arasında ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğine dayalı olarak giderek önemi artan ''kardeş şehir'' anlaşmalarıyla uzaklar yakın oluyor, şehircilik anlayışları kardeş şehirlerdeki uygulamalara göre modernize ediliyor.

Dünyada son yıllarda belediyeler arasında ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğine dayalı olarak giderek önemi artan ''kardeş şehir'' anlaşmalarıyla uzaklar yakın oluyor, şehircilik anlayışları kardeş şehirlerdeki uygulamalara göre modernize ediliyor. Türkiye'de belediyelerin 715 adet kardeş şehir anlaşması bulunuyor.
Alınan bilgiye göre, uluslararası ilişkiler terminolojisinde ''sister city'' adı verilen kardeş şehircilik anlayışı, 1950'li yıllardan itibaren ABD şehirleri ile dünyanın geri kalan ülkelerindeki şehirler arasında barış ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi amacıyla ortaya çıktı.
Avrupa'da da aynı yıllarda özellikle Fransız ve Alman şehirleri arasında dostluğun geliştirilmesi amacıyla ''twinning'' adı verilen kardeşlik ilişkileri kurulmaya başlandı. Zaman ilerledikçe yerel yönetimlerin kurumsal gelişimlerini tamamlamalarıyla kardeş şehir ilişkileri daha çok kültürel, ekonomik ve ticari boyutuyla öne çıktı.
Kardeş şehir uygulamalarının özellikle son 20 yılda önem kazandığı Türkiye'de, belediyelerin kardeş şehir ilişkileri Belediye Kanunu hükümleriyle düzenlendi.
Türkiye'de belediyeler, belediye meclisinin kararına bağlı olarak görev alanıyla ilgili konularda faaliyet gösteren uluslararası oluşum ve organizasyonlara, kurucu üye veya üye olabiliyor. Belediyeler bu oluşum, organizasyon ve yabancı mahalli idarelerle ortak faaliyet ve hizmet projeleri gerçekleştirebiliyor veya kardeş şehir ilişkisi kurabiliyor. Ancak bu faaliyetlerin dış politikaya ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak yürütülmesi ve önceden İçişleri Bakanlığından izin alınması gerekiyor.
Yasal mevzuata göre, yurt dışındaki bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurulması için belediye meclisi kararı alınması, ilişki kurulacak kent hakkında bilgi derlenmesi, ilişkiden beklenen yararların neler olduğunun belirtilmesi, kardeş şehir protokolü metninin hazırlanması isteniyor. Hazırlanan bu belgeler, belediyenin resmi yazısı ekinde İçişleri Bakanlığına izin alınmak üzere gönderiliyor. Bakanlığın onayından sonra kardeş şehir protokolü imzalanarak yürürlüğe giriyor.

-ANLAŞMALARDA İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA ÖNDE-
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) verilerine göre, Türkiye'deki büyükşehir, il merkezi, ilçe ve belde belediyelerinin İçişleri Bakanlığınca onaylanarak başlatılmış 715 adet kardeş şehir ilişkisi bulunuyor.
Kardeş şehri en fazla olan ilin, Türkiye nüfusunun yaklaşık 5'te birini barındıran İstanbul olduğu dikkati çekiyor. Belediyelerinin 143 kardeş şehir anlaşması yürürlükte olan İstanbul'u, 84 kardeş şehirle İzmir, 58 kardeş şehirle Ankara, 56 kardeş şehirle Bursa izliyor.
Sırasıyla diğer illerin kardeş şehir sayıları şöyle:
Antalya (38), Kocaeli (27), Konya (22), Nevşehir (14), Muğla (14), Manisa (14), Amasya (13), Denizli (13), Tekirdağ (13), Adana (12), Edirne (11), Gaziantep (11), Aydın (10), Çanakkale (9), Kayseri (9), Samsun (9), Afyonkarahisar (8), Balıkesir (8), Zonguldak (8), Kırklareli (7), Sivas (7), Trabzon (7), Çorum (6), Mersin (6), Sinop (5), Eskişehir (4), Kırşehir (4), Kütahya (4), Bilecik (3), Hatay (3), Iğdır (3), Karabük (3), Niğde (3), Osmaniye (3), Şanlıurfa (3), Yozgat (3), Erzincan (2), Isparta (2), Kahramanmaraş (2), Kırıkkale (2), Malatya (2), Rize (2), Şırnak (2), Van (2), Yalova (2), Adıyaman (1), Ağrı (1), Aksaray (1), Bartın (1), Bayburt (1), Bitlis (1), Bolu (1), Burdur (1), Düzce (1), Elazığ (1), Erzurum (1), Gümüşhane (1), Hakkari (1), Kastamonu (1), Kilis (1), Mardin (1), Ordu (1), Tokat (1), Uşak (1)
Kardeş şehir sayısı fazla olan illerin turizm potansiyelinin zengin, turist sayılarının diğerlerine göre daha çok olduğu dikkate alındığında, kardeş şehir anlaşmalarında belirleyici unsurların başında turizme dayalı karşılıklı işbirliğinin geldiği ifade edilebilir.
-İSTANBUL'UN İLK KARDEŞ ŞEHRİ BREZİLYA'DAN-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk kardeş şehir anlaşmasını 1965 yılında Brezilya'nın başkenti Rio de Janeiro ile yaptı.
Özellikle 1990'lı yıllarda kardeş şehir ilişkisi kurduğu kent sayısı artan ve günümüzde bu sayı 31'e ulaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin diğer kardeş şehirleri, Şimonoseka (Japonya), Lahor (Pakistan), Jahor Bahru (Malezya), Cidde (Suudi Arabistan), Houston (ABD), Kahire (Mısır), Şanghay (Çin Halk Cumhuriyeti), Saint Petersburg (Rusya Federasyonu), Rabat (Fas), Merv (Türkmenistan), Barcelona (İspanya), Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Köln (Almanya), Saraybosna (Bosna Hersek), Odessa (Ukrayna), Amman (Ürdün), Oş, Almatı (Kırgızistan), Durres (Arnavutluk), Cakarta (Endonezya), Filibe (Bulgaristan), Köstence (Romanya), Hartum (Sudan), Pusan (Güney Kore), Kazan (Tataristan), Üsküp (Makedonya), Rotterdam (Hollanda), Şam (Suriye), Venedik (İtalya), Bangkok (Taylan) olarak sıralanıyor.

-İSTANBUL İLÇE BELEDİYELERİNİN KARDEŞ ŞEHİRLERİ-

İstanbul'un ilçe belediyeleri ise şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışından 112 belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurdu. Kardeş şehri en fazla olan ilçelerin Pendik, Bayrampaşa ve Zeytinburnu olduğu görülüyor.
''Mega kent'' İstanbul'un ilçe belediyelerinin kardeş şehirleri şöyle:
Pendik: Yasamal Rayon (Azerbaycan), Mostar, Travnik (Bosna Hersek), Madan, Smolyan (Bulgaristan), Banda Ache, Siğli (Endonezya), Sidi Bernoussi (Fas), Cenin (Filistin), Çolpan-Ata (Kırgızistan), Mamuşa (Kosova), Plasnista (Makedonya), Cingeltei (Moğolistan), Komrat (Moldova), Targu-Jiu (Romanya), Dipkarpaz (KKTC)
Bayrampaşa: Plastnitsa, Komuna Şuta Orizari, Kırcova (Makedonya), Selanik (Yunanistan), Illıca (Bosna Hersek), Elli Kale Vibyeti (Kara Kalpakistan), Rojaze (Sırbistan), Settima Torinese (İtalya), Nizami (Azerbaycan), Alsancak-Girne (KKTC), Gerze-Sinop
Zeytinburnu: Cambıl, Semipalatinsk (Kazakistan), İşkodra (Arnavutluk), Qala, Nerimanov (Azerbaycan), Beyt Hanun (Filistin), İlidza, Srebrenica (Bosna Hersek), Stockholm (İsveç), Güzelyurt (KKTC), Acıpayam-Denizli
Bağcılar: Koscian, Lublin (Polonya), Çimkent, Almalı (Kazakistan), Çeliç, Buzim, Hadzici (Bosna Hersek), Dulova (Bulgaristan), Alayköy, Mehmetçik (KKTC)
Büyükçekmece: Stockholm (İsveç), Çayır-Üsküp (Makedonya), Gorna Oryahovitsa, Pavel Banya (Bulgaristan), Gelsenkirchen (Almanya), Ramat Gan (İsrail), Bihmos Termaikoy (Yunanistan), İskele, Değirmenlik (KKTC), Ağırnas-Melikgazi-Kayseri
Beyoğlu: Mitte-Berlin (Almanya), 16. Bölge-Paris (Fransa), Schaerbeek-Brüksel (Belçika), İli Çevsk (Ukrayna), Benalmadena-Malaga (İspanya), Sebail-Bakü (Azerbaycan), Özalp-Van, Manisa, Safranbolu-Karabük
Kartal: Hackney (İngiltere), Banoviçi-Tuzla (Bosna Hersek), Asparuhova-Varna (Bulgaristan), Ilfov (Romanya), Buzovna (Azerbaycan), Alpes Maritimes (Fransa), Esentepe-Girne (KKTC), Gölpazarı-Bilecik, Ovacık-Tunceli
Sarıyer: Hacımaz (Azerbaycan), Busan Namgu (Güney Kore), Jajce (Bosna Hersek), Enfield (İngiltere), Gönyeli, Beyarmudu (KKTC), Tunca-Rize, Yeşilce-Mesudiye-Ordu
Eyüp: Aşağı Banisa, Üsküp (Makedonya), Gradaç (Bosna Hersek), Krasnagkerdeysıci-Saint Petersburg (Rusya)
Küçükçekmece: Mamuşa (Kosova), Dstrow (Polonya), Komotini (Yunanistan), Novo Sorejova-Saraybosna (Bosna Hersek)
Tuzla: Tuzla (Bosna Hersek), Trencianske-Teplice (Slovakya), Karataş-Adana, Yayladere-Bingöl
Bahçelievler: Dulova (Bulgaristan), Hadzici (Bosna Hersek), Paşa (KKTC)
Gaziosmanpaşa: Chanwon (Güney Kore), Ohri (Makedonya), Kırcaali (Bulgaristan)
Üsküdar: Shibuya (Japonya), Zenica (Bosna Hersek), Bahçesaray-Kırım (Ukrayna)
Adalar: Nacka (İsveç). Paled Faliro (Yunanistan)
Kadıköy: Petah Tikva (İsrail), Kreuzberg (Almanya)
Eyüp: Aşağı Banisa (Makedonya)
Güngören: Kayakent (Rusya Federasyonu Dağıstan Cumhuriyeti)
Ümraniye: Fojnica (Bosna Hersek)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com