“Kardeşçe yaşamamıza engel olamayacaklar”

“Kardeşçe yaşamamıza engel olamayacaklar”
Memur-Sen Kütahya İl Temsilcisi Kamil Uçan, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit olması, 7 askerin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısını kınadı.

Memur-Sen Kütahya İl Temsilcisi Kamil Uçan, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit olması, 7 askerin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısını kınadı.
Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı da olan Uçan, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet'in ilanından bu yana var edilmesi ve kurumsallaştırılması için çaba gösterilen demokrasinin, gerek bireylerin gerekse toplumların bir şekilde başarmak zorunda olduğu ''birlikte yaşama'' hedefinin gerçekleştirilmesini sağlayan bir seçenek olduğunu belirtti.
Demokrasinin bu yönüyle ötekileştirmeyi reddederek birlikte özgürleşme, bölünmeye sırt dönerek hakça bölüşme, kamplaşmaya karşı çıkarak ortaklıkları pekiştirme, diğerine tahakkümden vazgeçip farklılıklara tahammül etme, farklılıkları zenginlik olarak görme ve kalleşliğe kapıları kapatıp kardeşliği hakim kılmanın en insani yöntemlerinden biri olduğunu ifade eden Uçan, şunları kaydetti:
''Ülkemizin ve insanımızın bu gerçekler ışığında demokrasiyi bütün kural ve kurumlarıyla hayata geçirme çabalarının hızı ve sayısı arttıkça, bu çabaları engellemeye dönük gayri insani eylemlerin sayısı da aynı oranda artırılmaktadır. Milletimizi yasa, anaların gözlerini yaşa boğan 13 gencimizin şahadeti de bu gayri insani çabaların tertip merkezlerinin ortaklığının eseridir. Bu ve benzeri menfur olayları tertipleyen kirli eller, demokratikleşmede mesafe kat etmemize ve kardeşçe yaşamamıza engel olamayacaktır. Demokratikleşme çabalarının bütün Türkiye sathında ve bütün vatandaşlar için verilmesi, demokrasinin ülke topraklarının bütününde hakim kılınması ve bu ülkenin farklı kültürlerine mensup insanlarının ortak malı haline getirilmesi gerekirken, ülkemizin bir bölümüne ve bu ülkeyi birlikte kuran insanların bir kısmına özerklik elbisesi dikmeye çalışmak, sorunları birlikte çözmek yerine çözüme karşı direnç göstermek stratejisinin benimsenmesidir. Hukukun evrensel ilkeleri ve demokrasinin gerekleriyle uyumlu seviyeye ulaşmak, ülke ve ülke insanının bir bölümünü kapsayan yetkisiz demokratik özerklik beyanıyla değil, ülkenin ve ülke insanlarının bütününe yönelik demokrasi iklimini oluşturmakla mümkündür.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com