Kardeşten ablaya babadan oğula böbrek!

Kardeşten ablaya babadan oğula böbrek!
Adana'da yaşayan bir öğretmen, beş yıldır böbrek yetmezliği olan ablasına, Denizlide 6 aylıkken yanlış tedavi sonucu böbrek hastası olan çocuğuna ise babası böbreğini verdi

Organ naklinde birçok ilklere imza atan Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof.Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezinde bir günde iki böbrek nakli gerçekleştirildi.

Adana'da yaşayan 32 yaşındaki öğretmen Sonay Zorlu, 5 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren 37 yaşındaki Şükran Zorlu'ya bir böbreğini verdi.

Bir tekstil firmasında çalıştığını ama hastalığı ilerleyince çalışamaz duruma geldiğini belirten Şükran Zorlu'ya bir böbreğini veren Sonay Zorlu, doktorların tek böbrekle yaşayabilirsin tavsiyesinin ardından ablasına böbreğini verdiğini söyledi. Sonay Zorlu, 'Adana'da çocuk gelişimi öğretmenliği yapıyorum. Ablam 5-6 yıldır diyalize giriyor, biz de bu duruma çok üzülüyoruz. Doktor insanlar tek böbrekle yaşayabilir dedi, bende böbreğimin birini ablama vermeye karar verdim" dedi.


Kasım ayında annesinden böbrek nakli beklenirken fazla kiloluğundan dolayı ameliyatı iptal olunan Şükran Zorlu, şunları söyledi: "Ailemizde böbrek hastası olmadığı için hastalığı ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Hemodiyalize her girdiğimde bayılıyordum, kardeşlerim yardımcı oluyordu. Annemin fazla kilolu olmasından dolayı böbreği alınamayınca kardeşim verdi. Benim için çok büyük bir fedakarlık yaptı."

YANLIŞ TEDAVİ BÖBREK HASTASI YAPTI
Denizli'de, 26 yaşındaki Oktay Burkay'a ise 56 yaşındaki SSK emeklisi babası böbreğini verdi. İki aydır Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde diyalize giren ve böbrek nakli gerçekleşen Oktay Burkay'ın ablası Nil Burkay, şunları söyledi: "Kardeşim Oktay 6 aylıkken fıtık ameliyatı olunurken narkoz vermişler ve soğuk odada bırakmışlar böbreğini üşütmüş. Bir akşam kriz geçirince 15 yıldır gördüğü yanlış tedavinin ardından böbrekleri çalışmamaya başladı."

Babasına böbreğini verdiği için teşekkür eden Oktay Burkay, "Mutluyum, eski halime bakarken daha iyiyim" dedi.
Oğlu sağlığına kavuştuğu için gözyaşlarına boğulan baba Hasan Burkay da, "O benim tek oğlum, ona canım feda" ifadelerini kullandı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com