Karikatürist Ertün Anıldı!

Karikatürist Ertün Anıldı!
Eskişehir'de karikatürist Pertev Ertün vefatının birinci yıl dönümünde izlenime sunulan sergiyle anıldı...

Eskişehir'de karikatürist Pertev Ertün vefatının birinci yıl dönümünde izlenime sunulan sergiyle anıldı.

Geçen yıl hayatını kaybeden Ertün'ü anma etkinlikleri kapsamında Anadolu Üniversitesi (AÜ) Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde sergi açıldı.

Serginin açılışına AÜ) Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Atila Özer, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca ve Ertün'ün yakınları ile meslektaşları katıldı. Eskişehir'in ilk profesyonel karikatürcüsü olan Ertün, 1922 yılında Eskişehir'de doğdu. Lise yıllarında karikatüre ilgi duymaya başlayan Ertün'ün ilk karikatürü 1944 yılında Sedat Simavi'nin Karikatür dergisinde yayımlandı. Daha sonra Şaka dergisinde de karikatürleri yayımlanmaya başlayan Ertün, 1946 yılında ilk kişisel sergisini Eskişehir Halkevi'nde gerçekleştirdi.

Ertün, 1948-49 yıllarında gazeteci arkadaşı Ruşen Mamuh ve Kocatepe gazetesinin sahibi Faruk Şükrü Yersel'i de kadrosunda bulunduran, İstanbul'da hazırlanan siyasi halk gazetesi Karadayı'nın kapak ve iç sayfa karikatürlerini çizdi.

1953 yılında Yılmaz Büyükerşen ve Beytullah Heper ile Saksağan adlı mizah dergisini çıkaran Ertün'ün, Eskişehir'de 1955 yılından itibaren Sakarya ve Demokrat Anadolu gazetelerinde karikatürleri yayımlandı.

1960'lı yıllarda Yılmaz Büyükerşen ve Beytullah Heper ile karikatür sergileri açan Ertün, 1965 ve sonraki yıllarda TCDD ve Ankara Orman Genel Müdürlüğünün afiş ve broşürlerini hazırladı.

Ertün, Orman Bakanlığının açtığı 'Orman' konulu afiş yarışmasında birinciliğe layık görüldü. 1980 yılında İstanbul'a giden ve Bab-ı Ali'de bir grafik atölyesinde çalışan Pertev Ertün'ün bu sırada Çarşaf mizah dergisinde karikatürleri yayımlandı. Eskişehir Gazeteciler Cemiyetinin kurucularından olan Ertün, farklı yıllarda gazetecilik başarı ödülleri de kazandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com