Karikatüristin ellerini kırdılar

Karikatüristin ellerini kırdılar
Suriye'de şiddetin dozu iyice artıyor. Suriye'nin en tanınmış siyasi karikatüristi olan Ali Ferzat'ın parmakları silahlı ve maskeli bazı adamlar tarafından kırıldı.

Ali Ferzat Suriye'nin en tanınmış siyasi karikatüristi. Türkiye'den Musa Kart ile Mehmet Çağçağ karışımı bir çizer. Perşembe sabahı saat 04'te Şam'da bir caddede silahlı ve maskeli bazı adamlar tarafından sürüklenerek 4x4 bir araca bindirildi.

Araç havaalanına giden yolda ilerlerken, içerde Ferzat'ı dövdüler ve, “Ellerini kıracağız ki, bir daha çizemeyesin” dediler.

Ve her iki elindeki kemiklerini kırdılar. Sakalını tutuşturdular ve başına bir torba geçirip yol kenarına atarken de, “Bu sadece bir uyarıydı” dediler. Ferzat şimdi hasatanede.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan yakınları saldırganların kimliklerini bilmediklerini ama bu adamların yönetimin eşkiyaları olmalarından şüphelendiklerini söylediler. Nedeni ise Ferzat'ın Esad rejimini ve rejim karşıtı gösterileri bastırma politikalarını açık bir şekilde eleştirmesi.

Bu hafta internette yayınladığı bir karikatürde Suriye devlet başkanını elinde bavulu ve yanında da Kaddafi ile birlikte yol kenarında oto stop yaparken çizmiş. Suriye yasalarına göre devlet başkanının karikatürünü yapmak yasak. Ama buna rağmen Ferzat daha önce de Esad'ın karikatürünü yapmış ve anlaşılan o ki, son karikatür bardağı taşıran son damla olmuş. Şimdi artık http://www.ali-ferzat.com/ adresli internet sitesine de ulaşılamıyor.

Bu ayın başlarında Ferzat AP'ye, “Bu hayatta bastırılamayacak iki şey var...Allah'ın iradesi ve halkın iradesi” dedi.

Ellerini kırdılar ama acaba ruhunu ve cesaretini de kırabildiler mi? Haydutların yaptığı uyarı bir ölüm tehdidine benziyor. Diktatörler kendileriyle alay edilmesinden hep korkmuşlardır ve bunu önleyebilmek için her yola başvurmaktan çekinmiyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com