Karısını kurtarmak için öldü

Karısını kurtarmak için öldü
2. Titanik faciasında kahraman koca can yeleğini eşine verdi

İtalya'nın batısındaki Giglio adası açıklarındaki kayalıklara çarpan ''Costa Concordia'' isimli gemiden sağ olarak kurtulmayı başaran Nicole Servel (61) hayatını kocasına borçlu olduğunu açıkladı. Servel "Ben de kocam Francis de yüzme bilmiyorduk. Hayatımı kurtarmak için can yeleğini bana verdi. Arbededen sonra bir daha da onu görmedim" dedi.

Kayıplar arasında bulunan kocasının bir kahraman olduğunu belirten Nicole Servel kocasından halen haber alınamadığını belirten gözü yaşlı kadın, yardım istedikleri mürettebatın hiçbir şey yapmadığını açıkladı. Öte yandan 19 yaşındaki İngiliz dansçı James Thomas'ın insanlarının tahliyesini sağlamak için merdiven gibi durup, onlarca yolcunun kaçmasını sağladığı ortaya çıktı. Filikalara binemeyen yaşlı insanlar için eğilerek sırtından geçmesini sağlayan Thomas da tıpkı Francis Servel gibi kahraman ilan edildi. 13 Ocak'ta meydana gelen içinde 4 bin 229 yolcu bulunan gemi kazasında hala 24 kişi kayıp.

ÜLKENİN EN NEFRET EDİLEN ADAMI: ÖDLEK KAPTAN
Gemiyi yolculardan önce terk eden kaptan Francesco Schettino (52) İtalya'nın en nefret edilen adamı oldu. Tahliyeden yarım saat önce gemisini terk ettiği için Facebook'ta aleyhine sayfa açılan Schettino'ya İtalyanlar, "ödlek kaptan" adını taktı.
Titanic'in kaptanı olmak istemezdim.

Öte yandan kazadan sonra tahliye işlemleri başladığında ilk filikaya binenler arasında bulunan kaptan Francesco Schettino'nun geçen yıl bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda  "Koskoca bir okyanusta buzdağına çarpan Titanic'in kaptanı olmak hiç istemezdim. Aslında insanlar trajedileri çabuk unutuyor. Ancak 21. yüzyılda herşey çok daha güvenli. Böyle bir kazanın olması pek mümkün değil. Çünkü artık teknoloji buna müsade etmez" dediği ortaya çıktı. 400 milyon sterlin (1.1 milyar TL) değerindeki gemi de kayalıklara çarparak büyük hasar görmüştü.

Gemideki tahliye görüntüleri kızılötesi kameralara yansıdı. Görüntülerde, kuyruğa girmiş insanlar aşağıdaki filikalara inmeye çalışıyor. "Ölmek istemiyorum" diye bağıran bir adamın, çocukları iterek, onların önüne geçtiği görülüyor. İtalyan Sahil Güvenlik tarafından çekilen bu görüntülerde, tahliyenin panik içinde yapıldığı görülüyor. Kazadan kurtulan Fransız yolcu Daniele Perruchon, mürettebatın da panik içinde kaldığını, can yeleklerini giyerek çoğunun kaçtığını söyledi.

DALGIÇLAR ARIYOR
İtalyan yetkililer kayıp sayısının 24 olduğunu açıklarken, dalgıçlar 2 bin kamarada arama yapıyor. Kamaralara girmek içinse patlayıcı kullanılıyor. Deniz altında patlayıcılar yardımıyla geminin bazı bölümlerine girilmeye çalışılıyor.

TAHLİYE EMRİNİ YARIM SAAT GEÇ VERDİ
Kayalıklara çarptıktan sonra ''Costa Concordia''da yaşanılanlar, İtalyan basınında yer almaya devam ediyor. Gazetelerdeki haberlerde, kaptan Francesco Schettino'nun geminin tahliyesi için emir vermekte oldukça geciktiği aktarılırken, daha önce başlanmış olunsaydı, yolcuların tamamının tahliye edebileceği ifade ediliyor. Grossetto kentindeki hapishanede tutulan kaptan Schettino dün sorgulanmaya başlandı.(SYK)

Gazete HT

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com