Karpuz şifa kaynağı...

Karpuz şifa kaynağı...
Yaz aylarının serintelen meyvesi karpuzun sinirleri yatıştırmasından, vücudu temizlemesine kadar sayılmayacak kadar çok faydası var.

Uzmanlardan derlenen bilgilere göre, yaz ayında ilk akla gelen yiyeceklerden karpuz, yüzde 95'i su ihtiva etmesinden dolayı serinletici olduğu gibi vücudu temizleyici özelliğe sahip. Bol miktarda su içermesi, şeker barındırması ve boşaltımı hızlandırması gibi özellikleri kilo vermeyi de destekliyor. Sabah aç karına tüketilmesinin bin bir derde deva olacağını belirten uzmanlar, karpuzun nikotini ve sigaranın yol açtığını diğer zehirleri de temizlediğine dikkat çekerek, tiryakilere tavsiyede bulundu. İdrar söktüren karpuz, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizlemesinden dolayı karpuz, kum ve taştan şikayeti olanların en çok tüketmeleri gereken meyveler arasında yer alıyor. Aynı zamanda B ve C vitamini içeren, az miktarda da olsa barındırdığı 'likopen' maddesi ile kalbi enfaktüs tehlikesine karşı koruyan karpuzun en bilinmeyen özelliği besin değerinin kabuğunda bulunması. Karpuzu keserken, kabuğundaki beyaz kısmını oldukça derinden kesilmesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, tüketilirken de aşırıya kaçılmaması konusunda vatandaşları uyardı.
Uzmanlar, bu kadar şifası bulunan karpuzu ağız tadıyla yenmesi için alırken şunlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı:
'Karpuz alırken sürprizlerle karşılaşmamak için kabuğunun çok parlak olmamasına ve kabuğunu kazıdığınızda üsteki dokunun kolayca çıkmasına dikkat edin. İyi karpuzun beyaz çizgileri kalın olur. Sapı ince olan karpuz daha lezzetli olur. İyi karpuz vurulunca 'tın,tın' diye hoş bir ses çıkarmalı. Karpuzun Büyüklüğü önemlidir. 4 - 5 kilonun üstündeki karpuz 1. sınıf karpuzdur ve daha güzel olur. Şekil olarak iki çeşit karpuz vardır; yuvarlak ve uzun. Bunlardan uzun cins tercih edilmeli. Çünkü uzun cins daha kaliteli olur.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com