Karşıyaka Mahallesi sakinleri dinamit tepkisi

Karşıyaka Mahallesi sakinleri dinamit tepkisi
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde bir işletmeye ait açık işletme sahasında kullanılan dinamitler, madenin yakınındaki Karşıyaka Mahallesi sakinlerine tepkisine neden oldu.

Maden sahasındaki patlamaların etkilerinden şikayet eden ve yetkililerin önlem almasını isteyen Karşıyaka Mahallesi sakinlerinden Bayram Tosun, "Çok yakınımızda atılan dinamitler yüzünden çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Her sarsıntıda, 'Deprem oluyor' diye korkup ağlıyorlar. Sarsıntılar yüzünden çatlakların yanında evlerimizde çökmeler de başladı. Böyle giderse evlerimiz başımıza yıkılacak. Defalarca bu durumu yetkililere şikayet ettiğimiz halde bugüne kadar hiçbir sonuç alamadık. Şikayet sonrası şiddet ölçümü için heyetin geleceği gün dinamit atımının şiddetini düşürüyorlar. Ya evlerimizi istimlak etsinler ya da dinamit atımının şiddetini düşürsünler. Önlem alınmazsa tazminat davası açacağız” diye konuştu.

Yalnız yaşayan 73 yaşındaki Hafize Gültekin, sarsıntılar sonucu evinde oluşan çatlakları doldurmaktan usandığını söyleyerek, ”Evimin taban kısmı aşağı kaydı. Sürekli evin çatlaklarını çimento ile sıvıyorum. Her sarsıntıda evin sıvaları elektronik malzemelerimin üzerine dökülüyor. Bu nedenle elektronik malzemelerimin tamamı bozuldu. Eve girmeye korkuyorum” diye konuştu.
Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Sadık Acar, ”Bor işletmesinin dinamit atımları yüzünden mahallemizdeki evlere büyük zarar var. Halkımız huzursuz. Evlerimize 50 metre mesafede atım yapıyorlar. Bu durumu izah etmek amacıyla mahalleden bir heyetle İşletme Müdürünü ziyarete gittik. Müdür, 'Atımın şiddetini düşürelim' dedi ama yine dinamit atımları şiddetli olarak devam ediyor. Bu durumdan mahallemizdeki yaklaşık 150 hane sahibi de rahatsız” şeklinde konuştu.

"O HASAR DEPREMDEN KALMA"
İşletme yetkilileri, patlamaların insana ve çevreye zarar vermemesi için azami dikkat ve özen gösterildiğini ve gerekli tüm güvenlik tedbirlerin alındığını belirterek, “Karşıyaka Mahallesi'ndeki evlerde oluşan çatlak ve hasarlar İşletme Müdürlüğümüz faaliyetlerinden ziyade, 19 Mayıs 2011 tarihinde Hisarcık ilçesine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depremden kaynaklanmaktadır. Ayrıca kurumumuz tarafından patlamalar sonucu oluşabilecek sarsıntıları minimize etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi'ne çalışma yaptırılmış ve sarsıntı sınır değeri maksimum parçacık hızı 3 mm/s olarak belirlenmiştir. Ülkemiz yönetmeliğinde 1 Hz frekans için izin verilen PPV değeri 5 mm/s’dir. Yapılan patlama sonucu oluşan sarsıntılar işletmemizce hassasiyetle takip edilmekte olup, herhangi bir zarara mahal vermeyecek şekilde çalışmalara halen devam edilmektedir” ifadelerini kullandı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com