Kars'ta 9 yaşındaki çocuğun kaybolması

Kars'ta 9 yaşındaki çocuğun kaybolması
Kars Valisi Tepe: "Kısa sürede faile ulaşmayı ümit ediyoruz. En bilinen, yüzde 99 emin olduğunuz insanı bile ifadeye çağırmadan önce birtakım delilleri elde etmek zorundasınız. Biz şu anda delil elde etme aşamasındayız"

Kars Valisi Eyüp Tepe, kentte 9 yaşındaki Mert Aydın'ın ölü bulunmasına ilişkin, "Kısa sürede faile ulaşmayı ümit ediyoruz. Bunu artık Kars'ın yöneticileri, güvenlik sorumluları olarak biz istiyoruz ama bu hemen elde edilecek bir şey değil. En bilinen, yüzde 99 emin olduğunuz insanı bile ifadeye çağırmadan önce birtakım delilleri elde etmek zorundasınız. Biz şu anda delil elde etme aşamasındayız" dedi.

Tepe, geçen pazar gününden bu yana Kars olarak elim bir olay yaşadıklarını belirterek, 9 yaşındaki bir evlatlarını kaybettiklerini anımsattı.

Mert Aydın'ı, kayıp haberi aldıktan sonra ölü olarak bulabildiklerini ve konunun adli bir sürece girdiğini ifade eden Tepe, "Bizler de adliyeye yardım etmek anlamında emniyet kuvvetlerimiz olarak var gücümüzle faile ulaşmak için uğraşıyoruz. Bu tip olaylarda suçüstü ya da bir itiraf olmadığı durumda faile ulaşabilmek için bir süreç gerekiyor" diye konuştu.

Bu sürecin MOBESE kameralarının incelenmesi, çocuktan alınan numunelerin tek tek alınıp analiz edilmesi olduğunu dile getiren Tepe, "Tabii bu da burada yapılamıyor. Muhakkak bu adli tıpa gidiyor. Bütün bunlar bir süreç istiyor. Biz bu süreci yaşıyoruz şu anda. Bütün bu deliller elde edildikten sonra... Sadece o bölgedeki değil bütün Kars'taki MOBESE kayıtlarını ekipler tarafından teker teker an an inceleniyor eşgale uyan şahsa ulaşabilmek adına. Bununla alakalı uzman iki arkadaşımızı da arkadaşlarımıza destek olmaları amacıyla davet ettik, geldiler, çalışıyorlar. Ankara'dan Asayiş Daire Başkanlığı'ndan cinayet konularıyla alakalı tecrübeli bir ekibi davet etmiştik."

- "Şu anda delilden şahsa ulaşma yöntemi uygulanıyor"

Tepe, şu anda delillerin toplanmaya çalışıldığını dile getirerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu delillerden sonra şüpheli olabilecek ya da delillerin bizi götürdüğünü düşündüğümüz kişiler teker teker izlenmeye alınacak. Sonrasında bu insanların aynı örnekleri kan örneğinden tutun diğer örneklerine kadar hepsi alınacak ve bir noktaya gelindikten sonra ancak biz eski usullerle yapamayız. Şu anda polis delilden şahsa ulaşma yöntemini uyguluyor. Bu aşamadayız. Bütün vatandaşlarımıza en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyin sükunet ve sağduyu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Şu yapılanlar elbette duygusal ve son derece saygı duyulacak hareketler fakat bunun devam etmesi emniyetin çalışma düzenini bozuyor. Emniyetimiz odaklanamıyor. Odaklanamadığı için bizim bu manada yapmış olduğumuz eylemler tabiri caizse faile yardımcı oluyor, maktule değil. Acılı ailesinin bu konuların içinde olmadığını bizzat kendilerinden biliyoruz. Vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılığına saygı duyuyoruz. Biz de en az onlar kadar etkilendik, en az onlar kadar üzülüyoruz. Hepimiz bu manada aynı taraftayız ama bu nereye kadar gidecek bilmiyorum. Uzamasının ne Kars'a, ne maktulün ailesine faydası var."

Kısa sürede faile ulaşmayı ümit ettiklerini kaydeden Tepe, "Bunu artık Kars'ın yöneticileri, güvenlik sorumluları olarak biz istiyoruz ama bu hemen elde edilecek bir şey değil. En bilinen, yüzde 99 emin olduğunuz insanı bile ifadeye çağırmadan önce birtakım delilleri elde etmek zorundasınız. Biz şu anda delil elde etme aşamasındayız. Bu safha yaşanmadan da biz faile ulaşamayız. Bu manada inşallah kısa sürede elimizdeki delillerle faile ulaşırız ve bu da bizim bir tesellimiz olur. Mutlaka Mert'i geri getiremeyeceğiz ama faile ulaşmış olmak bizim için bir teselli olacak" ifadelerini kullandı. (KKK)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com