KART43 Kördüğüm Oldu

KART43 Kördüğüm Oldu
Mustafa İça: Kooperatif Bizim Sistemimize Geçmeli Mehmet Seven: Biz Kütahya Belediyesi'nin Sistemine Geçmeyiz

Mustafa İça: Kooperatif Bizim Sistemimize Geçmeli
Mehmet Seven: Biz Kütahya Belediyesi'nin Sistemine Geçmeyiz
Kütahya'da yaklaşık 7 aydan beridir uygulanan KART43 sistemi tam bir kördüğüm haline geldi. Daha önce Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından işletilen KART43 sistemi, yapılan yeni ihaleyle Kütahya Belediyesine geçti. Ancak Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi, Kütahya Belediyesi'ne ihale ile geçen yeni KART43 sistemine kayıt yaptırmayacaklarını paralı sistem ile yolcularını taşıyacaklarını açıkladılar.

Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mehmet Seven yaptığı açıklamada Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifine ait olan  KART43 sisteminin E-Kent firması ve Kütahya Belediyesi tarafından devre dışı bırakıldığını belirtti. Seven, KART43 sitemin  Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin denetiminden   E-Kent firması ve Kütahya Belediyesi tarafından çıkarıldığını savunarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
'E-Kent firması ve Kütahya Belediyesi tarafından KART43 elektronik ücret toplama sistemi ni 18 Mayıs Salı günü itibariyle sonlandırmıştır. Meydana gelecek mağduriyetlik için bütün halkımızdan özür dileriz. Biz bu sistemi kendimiz kurduk. Ama Kütahya Belediyesi kurmuş olduğumuz sistemi Kütahya Belediyesi hukuka aykırı olarak bize sistemi verdiğini belirterek, sistemi bizim elimizden alarak kendisi bugünden itibaren sistemi işletmeye başlayacak. Biz de  Kütahya Merkez Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi olarak Kütahya Belediyesi'nin KART43 sistemini tanımıyoruz ve bugünden itibaren paralı sisteme geçiyoruz. Ve taşıma fiyatlarında da indirim yapıyoruz'
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ise yaptığı açıklmada KART43 sisteminin Kütahya Belediyesi'ne yapılan ihale sonucunda geçtiğini ve yapılan ihladen geri adım atmayacaklarını vurguladı.
İça, KART43 sisteminden kesinlikle taviz vermeyeceklerini belirtrek konuşmasına şöyle devam etti:
'Yaklaşık 1 yıldır devam eden akıllı bilet uygulamasında gerek şoför esnafımız gerekse halkımızın gösterdiği ilgi ile 127.000'e ulaşan kartlı sistem oturmuştu. Bundan kimsenin bir rahatsızlığı yoktu. Ancak 7 senelik bir Belediye Başkanı olarak görev sürem içerisinde halk otobüsleri arasındaki bölünmüşlük ve sürekli adli davalarla maalesef adliyemizi de işgal ederek, farklı farklı kararların çıkmasıyla bir takım mağduriyetler yaşanmıştır. Bu mağduriyetler halkımızı olduğu gibi esnafımıza da zarar vermektedir. Bu problemlerin çözümü için bir yol bulmuştuk. Üç odamızın da temsil edildiği kooperatifi, karşımızda muhatap olarak kabul ettik. Böylece birleştirmek, esnafımızın ve halkımızın sorunlarına çözüm için bir ortam oluşturmuştuk. Bu ortam içerisinde geçtiğimiz dönemde, akıllı bilet uygulamasının birçok ilde halen devam ettiği üzere kooperatif marifetiyle yapılmasını istedik. Yasal yollardan meclis kararı ile buna karar verdik. Bu uygulamada herhangi bir sıkıntı yoktu. Ancak İdari Mahkemesinin aldığı son karar diyordu ki “Halk Otobüsü Kooperatifinin muhatap alınamayacağını ve onun yapmış olduğu sözleşmelerin, akıllı biletle ilgili uygulamaların yasal olmadığını, onun yerine Belediyenin kendisinin bu işi yapması gerektiğini bununda ihale yöntemi ile tamamlanmasını istemiştir.Bizim amacımız halkımızı mağdur etmemek ve esnaf arasındaki huzuru sağlamak için mahkemenin vermiş olduğu karar doğrultusunda, bu sistemin oturtulmasıdır. Bu konuda kesinlikle hiç kimse bizden taviz beklemesin. Aldığımız Encümen kararımızda 17 kişinin ruhsat yenilemesi yapılmamıştır. 26 kişiye de 30 Mayıs 2010 tarihine kadar süre verilmiştir. Onlarda ruhsat yenilemesinde istenilen, yönetmelikte belirtilen şartlarını yerine getirmedikleri takdirde ruhsatları yenilenmeyecektir. Sıra çizelgeleri alınmayacaktır. Ruhsatsız çalışmasından dolayı Emniyet Müdürlüğüne bildirilerek, çalışmadan men edileceklerdir. Bunun akabinde, bugün dağıttıkları bildiriler, tamamen halkı yanlış yönlendirmeye, kendilerini haklı göstermeye yöneliktir.' şeklinde iddialı açıklamlarad bulundu. 
KART43 sistemin sürekli değişikliğe uğraması Kütahya halkını mağdur duruma düşürüyor. Gün içerisinde sürekli belediye tarafından yapılan duyurularda kartlı sistemin devam ettiğini, otobüslere kartla binileceği ifade edildi. Ancak otobüslere binen vatandaşlar sistemin çalışmadığını ve para vermek zorunda olduklarını öğrendiklerinde tepkilerini dile getirdiler. KART43 sistemin devre dışı kalması nedeniyle zor anlar yaşayan halk tam olarak ne yapacağını bilemez durumda.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com