Kartpostallarla yoksulluğu yenmeye çalışıyorlar

Kartpostallarla yoksulluğu yenmeye çalışıyorlar
Kenya'nın başkenti Nairobi'nin yoksul mahallelerinde yaşayan kadınlar, topladıkları atık kağıtlardan yaptıkları kartpostallarla hem çevre korumasına hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor

NAİROBİ (AA) - RECEP CANİK - Kenya'nın başkenti Nairobi'de 2 milyondan fazla kişinin yaşadığı, teneke evler mahallesi olarak bilinen Kibera'da kadınlar kullanılmış kağıtlardan yaptıkları rengarenk kartpostalları satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Yeniden kullanıma kazandırdıkları kağıda "Kibera Kağıdı" adını veren yoksul kadınların kartpostal yapım aşaması bir hayli uzun. Kartpostal yapımında her kadın yeteneklerine göre ayrı ayrı iş bölümü yapıyor.

Kenyalı kadınlardan bir kısmı toplanan kağıtları bir leğenin içerisinde ezilip hamur haline gelinceye dek yoğuruyor. Üzerine renklendirici de katan kadınlar yoğurdukları hamuru suyun içinde elekten geçiriyor. Ardından da bunlar önce kalıp halinde bir bezin üzerine dökülüp kurutuluyor, sonra da kurumuş kağıtlar değişik ebatlarda kesilerek işlemeye hazır hale getiriliyor.

Bundan sonraki aşamada işin daha fazla kaabiliyet gerektiren kısmına geçiliyor. Kesilen kağıtlar üzerine Afrika'ya ait rengarenk resimler çiziliyor, süsleme yapılıyor. Her kadın kendi hayal dünyasına göre motifler çiziyor kartpostalın üzerine, kimi muz taşıyan bir anneyi, kimisi de kendi kabilesinin hatırlanmasını istediği yanlarını aksettiriyor.

Kağıt yapan kadınlardan Selline Adhiambo, yaptığı "muz taşıyan Afrikalı kadın" konulu karpostalı göstererek, "Kiberalı kadınların uzun uğraşlar sonucunda yaptıkları kartpostallar onlar için ufak bir geçim kaynağı oluyor. Bu sekilde hayatını kartpostal yaparak sağlayan tam 25 kadın var Kibera'da. Kadınlar yaptıkları kartpostalları hem yurtdışına gönderiyor hem de ülkeyi ziyaret eden turistlere satıyor" dedi. 

Agnes Awour da diğer kadınlar gibi geçimini sağlayabilmek için 5 yıldır kartpostal yapıyor. Awour, “Yıllardır burada çalışıyorum, bu şekilde ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Çocuklarımın okul masrafını, ev kiramı burada yaptığım kartpostallar sayesinde ödüyorum" diye konuştu 

Kiberalı yoksul kadınların yıllardır yaptıkları el emeği göz nuru kartpostallar küçücük de olsa onlar için bir umut ve geçim kaynağı olmaya devam ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com