Karun davası yeniden başladı

Karun davası yeniden başladı
Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Karun Hazineleri'nin en değerli parçalarından kabul edilen Kanatlı Denizatı Broşu'nun sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili Yargıtay'ın bozduğu dava, Uşak'ta yeniden başladı. Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen da

Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Karun Hazineleri'nin en değerli parçalarından kabul edilen Kanatlı Denizatı Broşu'nun sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili Yargıtay'ın bozduğu dava, Uşak'ta yeniden başladı. Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 2. celsesine dört sanık katıldı.
Uşak Arkeoloji Müzesi'nde, dört yıl önce Karun Hazinesi'nin en değerli parçalarından biri olarak kabul edilen Kanatlı Denizatı Broşu sahtesiyle değiştirilmişti. Olayla ilgili açılan dava karara bağlanmış ancak dava, Yargıtay tarafından kısmen onanmıştı. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, aralarında müze eski müdürü Kazım A.'nın da bulunduğu 10 sanıkla ilgili 'Nitelikli zimmet' suçundan verilen hapis cezalarını onamış aynı Ceza Dairesi, Kazım A. ile 5 sanığın 'Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Kanunu'na Muhalefet, Görevi İhmal' suçundan yeniden yargılanmalarına karar vermişti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, Kazım A. ile 5 sanığın 'Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Kanunu'na Muhalefet' suçundan eksik yargılandığı kanaatine varıp tekrar yargılanmalarına hüküm vererek sanıkların Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nde bozma kararındaki suçlarla ilgili tekrar hakim karşısına çıkmalarına karar vermişti.
Yargıtay'ın dava ile ilgili bozma ilamı üzerine dava Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüldü. Bugün sabah dava ile ilgili 2. celse yapıldı. Dava ile ilgili duruşmaya sanıklar eski Müze Müdürü Kazım A., Uğuz S., Bülent Y. ve Halil E. ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada sanıklar, Yargıtay'ın bozma kararını kabul etmediklerini ifade ederek Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen eski kararda direnilmesini istediklerini ifade etti. Eski Müze Müdürü Kazım A., savunmasında şunları söyledi: 'Daha önceki savunmamı tekrar ediyorum. Üzerime atılı bu suçları kabul etmem mümkün değil. Yargıtay'ın bozma ilamını mahkemenizin takdirine bırakıyorum.'
Mahkeme heyeti, duruşma sonunda eski Müze Müdürü Kazım A.'nın tutukluluk halinin devamına, hükümlü sanık Uğuz S.'nin gelecek celse mahkemede hazır edilmesine, sanıklar Mehmet P. ile Fuat E.'nin mahkeme huzuruna çıkarılması amacıyla haklarında CMK'nın 98. maddesince yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.
Mahkeme ayrıca, Yargıtay'ın bozma ilamı hakkında Mehmet P. ve Fuat E.'nin beyanı alındıktan sonra karar verilmesine hükmetti.Duruşma, 5 Mayıs 2010 tarihine ertelenirken tutuklu incelemesinin 7 Nisan 2010 da yapılmasına karar verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com