Karun hazineleri dünyaya tanıtılacak

Karun hazineleri dünyaya tanıtılacak
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü Karun Hazineleri'nin tanıtımı amacıyla 117 bin Euro’luk AB projesi hazırladı. AB- Türkiye Kültürler arası Diyolog Bileşeni Programı çerçevesinde hazırlanan 'Karun, Barış ve İşbirliği Y

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü Karun Hazineleri'nin tanıtımı amacıyla 117 bin Euro’luk AB projesi hazırladı. AB- Türkiye Kültürler arası Diyolog Bileşeni Programı çerçevesinde hazırlanan 'Karun, Barış ve İşbirliği Yolu' projesi kapsamında proje ortakları olan İtalya'nın Prato Tekstil Müzesi ve Yunanistan'ın Tragilos Müzesi yetkilileri Uşak'a geldi.
Karun, Barış ve İşbirliği Yolu Projesi, Oskar Pastanesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Proje kapsamında Karun Hazineleri’nin fotoğrafları proje ortağı müzelerde sergilenerek tanıtılacak. Düzenlenen proje tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk, Uşak Arkoloji Müzesi Müdürü Sabiha Pazarcı ile İtalya Prato Tekstil Müzesi Müdürü Filippo Guarini ve Yunanistan Tragilos Müzesi Uzmanı Apostolina Tsaltampasi katıldı.
Toplantıda proje hakkında bilgi veren Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü Sabiha Pazarcı, Uşak Arkeoloji Müzesi’nin fiziki yetersizliğinden ve yeni müze çalışmalarından bahsetti. Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri'ni proje sayesinde dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Pazarcı, “AB Türkiye İş Geliştirme Merkezi'nin (ABİGEM) desteğiyle hazırladığımız proje AB'den 116 bin 874 Euro hibe desteği kazandı.
İtalya Prato Tekstil Müzesi ve Yunanistan Tragilos Müzesi proje ortaklarımız arasında yer alıyor. Proje kapsamında AB'deki müzelerin durumunu, eserlerin sergilenişini yerinde inceleyeceğiz. Karşılıklı ziyaretlerle de Karun Hazineleri'ni dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz” dedi.
İtalya Prato Tekstil Müzesi Müdürü Filippo Guarini ve Yunanistan Tragilos Müzesi Uzmanı Apostolina Tsaltampasi ise projenin önemine değinerek Uşak’ın zengin bir kültürel ve tarihi mirasa sahip olduğunu ifade ettiler.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com