Kaş yaparken göz çıkarmayın

Kaş yaparken göz çıkarmayın
Kadınlar, güzelleşmek için kirpiklerini glokom tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla koyulaştırıyor.

Uzmanlar ise ilacın gereksiz kullanımının göz içi basıncı düşürdüğü uyarısında bulunuyor.

Göz içi basıncı yükselmesi ile karakterli olan glokom hastalığı, sinsi seyri nedeni ile toplumda ciddi görme kayıplarına neden oluyor.

Bunun tedavisinde kullanılan prostaglendin anoloğu etken maddeli göz damlaları ise göz içi basıncı düşürücü etkiye sahip.

Doktorlar göz içi basıncının yüksek olduğu hastalara, bu basıncın göz sinirlerini tahrip etmemesi için bu grup ilaçları öneriyor.

Dünya Göz Bursa Hastanesi Oküloplasti Bölümü Doktorlarından Prof. Dr. Sait Erda, glokom hastaları için tavsiye ettikleri bu ilacın yan etkisinin kirpik uzatıcı özelliği de olduğunu belirterek, "İlaç, internet sitelerinde göz doktorları tarafından değil de daha çok arkadaş tavsiyesi ile öneriliyor. Özellikle ilaç, göz içi sıvısının dışarı akımını kolaylaştırması nedeniyle göz içi basıncı yüksek gözlerde göz doktorları tarafından reçete ediliyor fakat her göz farklı yapıya sahip olduğu için bu ilacın farklı yan etkileri olabiliyor" dedi.

Endikasyon dışı kullanımlarda gözün olumsuz etkileneceğini vurgulayan Prof. Dr. Erda, özellikle, muhtemel toksik ve alerjik reaksiyonlara dikkat çekerek şunları söyledi:

"Göz içi basıncı normal olan hastalarda olası reaksiyonlar ilacın bırakılması ile kolay kolay geçmeyebilir. Göz içi basıncı yüksek olmayan gözlerin, bu türev ilaçları kullanması gözün farklı reaksiyonlarıyla hayati önemi taşıyan görme organını riske etmektedir.’’

Bazı ilaçların yan etkilerinin kozmetik veya zayıflama amaçlı kullanımlarının, potansiyel kullanıcıların bilgilendirilmesi ile önüne geçilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Erda, toplumda gereksiz ilaç kullanımının halkın bilinç düzeyinin yükseltilmesi ve bu konuda düzenli bilgilendirmelerin yapılması ile önlenebileceğini sözlerine ekledi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com