Kasaplarda 'kıyma-sucuk' telaşı

Kasaplarda 'kıyma-sucuk' telaşı
Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesen vatandaşlar kasaplara bu kez et almak için değil kıyma ve sucuk yaptırmak için gidiyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesen vatandaşlar kasaplara bu kez et almak için değil kıyma ve sucuk yaptırmak için gidiyor.
Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesen vatandaşlar kasaplara bu kez et almak için değil kıyma ve sucuk yaptırmak için gidiyor. Kurbanlık fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu sene işlerinin geçen senelere göre düşük olduğunu söyleyen kasaplar, Tavşanlı halkının kurbanlık etlerinde sucuğa nispeten kıymayı daha çok tercih ettiklerini ve kıyma çekme fiyatının da daha hesaplı olduğunu belirttiler.
Kıyma ve sucuk yaptıracak vatandaşların etlerinin yıkamaması gerektiğini, etin yıkandığı takdirde sulanacağını bunun da ete olumsuz etki yapacağını vurgulayan Tavşanlılı kasaplar, ürünlerin buzdolabında sağlıklı bir şekilde muhafazası için dolaba koyulacak et ürünlerinin büyük parçalar halinde değil küçük parçalar halinde bir ya da iki öğünlük şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini belirttiler.
Kasaplar, “Vatandaşlar büyük parçalar halinde dondurdukları etleri, donu çözüldükten sonra tekrar dondururlarsa bu durum ette bozulmaya ve bakteri üretmesine yol açar” dediler.
Sucuğu 6 lirandan doldurduklarını, kıymayı da 550 kuruştan çektiklerini dile getiren kasaplar, kıymalık için; boşluk, kaburga ve incik kısmının sucukluk için ise etin yağlı yerlerinin ve gerdan kısmının uygun olduğunu dile getirdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com