Kaşarlı tostun sırrı çözüldü

Kaşarlı tostun sırrı çözüldü
Bilim insanları, kaşarlı tostu herkes için özel kılan sırrı ortaya çıkardı.
Yapılan araştırmaya göre, erimiş peynirin tadındaki lezzet süt proteinlerinde saklı. İşin kötüsü, peynirin verdiği lezzet, ağzımızı yağlı ve bol kalorili yemeklere alıştırıyor.
 
Kaşarlı tostun karşı konulmaz lezzetindeki sır ortaya çıktı. Bilim insanları, kaşar peynirinin yaklaşık 65 dereceye kadar ısıtıldığı zaman yapısını oluşturan süt proteini karışımının dağıldığını ve ortaya insanların hoşuna giden krema benzeri bir tat çıktığını belirtti.
 
Ancak ortaya çıkan lezzetin insanların neden hoşuna gittiği hala bir sır. Bu soruyu yanıtlamak isteyen Hollandalı bilim insanları, vanilyalı krema üzerinde araştırma yaparak, tatlının krema özelliğinin belli faktörlere dayandığını tespit etti. Bu faktörler arasında yapışkanlık, homojenlik ve tatlının kıvamıyla yüzeyinin görünümü bulunuyor.
 
Araştırmada yer alan Wageningen Üniversitesi’nin Gıda ve Biyo Temelli Araştırma Bölümü’nden René de Wijk, tat testinde yer alan deneklerin ağırlıklı olarak ağıza daha az yapılan kremayı beğendiğini ifade etti. Wijk, buradan yola çıkarak, aynı faktörün peynir için de geçerli olabileceğini belirtti. (NSK)
 
Ntvmsnbc.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com