Kaset Olayıyla Başlayan Komplo Devam Ediyor!

Kaset Olayıyla Başlayan Komplo Devam Ediyor!
CHP'de Deniz Baykal'ın kaset olayıyla koltuktan indiren gizli güçler yine devrede! İlhan Cihaner neden aday gösterildi, niye bu kadar önemli bir isim?

İrtica ile Mücadele Eylem Planı'ndan yargılanan Dursun Çiçek literatüre bir kavram katmıştı.

Yargılandığı adliye önünde, gazetecilere görünecek şekilde yürümüş, ısrarlı sorulara cevap vermese de 'fotoğraf vermişti.'

Kurmay bir isim olan Çiçek'in bu hareketi ilgili mercilerce, 'Konuşturmayın beni!' olarak alınmıştı. Sonrasında Çiçek'i kurtarmak için kapsamlı bir operasyon başlamıştı.

Şimdi tarih tekerrür ediyor gibi.

Bu kez Dursun Çiçek değil, bir başka Ergenekon sanığı İlhan Cihaner bir yerlere mesaj yolladı ki bir anda YSK-CHP işbirliği ile 'Cihaner'i kurtarma operasyonu' hayata geçti.

....

Mehmet Haberal, Sinan Aygün ve Mustafa Balbay olayı bir yana Ergenekon sanıklarından İlhan Cihaner'in son dakikada aday yapılması tam bir mühendislik eseri gibi duruyor.

Kemal Kılıçdaroğlu her sorulduğunda bakarız ederiz türü genel geçer cevaplar vermiş, YSK'ya teslim edilen aday listelerine de İlhan Cihaner'i almamıştı.

Ancak sonradan bir dizi tuhaflıklar oldu. Önce organize itirazlar yapıldı YSK'ya. YSK jet hızıyla toplandı, başvuruları kabul etti, CHP'ye uyarıyı yaptı, parti yönetimi de 'tabandan gelen talep üzerine!' Cihaner'i aday yaptı.

Sürecin detayları ortaya çıktıkça görüyoruz ki olay hiç de anlatıldığı gibi 'taban talebi' filan değil. Öncelikle Denizli teşkilatının Cihaner'den haberi bile yok. Kaldı ki Cihaner'in de Denizli'yle irtibatı gelip geçerken yediği alabalıkların ötesinde değil.

İddiaya göre Cihaner'i listede göremeyen YSK yönetimi, hemen devreye girip CHP'ye 'Denizli'de kontenjan adayı gösterin' uyarısı yapıyor. Oysa geçmiş kararları ve teamüllere göre YSK'nın böyle bir şey yapmaması gerekiyordu.

Fakat Cihaner çok önemli bir şahıs olduğu için her şey bir kenara bırakıldı. CHP bu durumda listede 2. sırada yer alan Melike Basmacı Kayhan'ı aday gösterdi. Fakat YSK bu adayı reddetti. Ayrıca kritik bir müdahale ile Cihaner'e sorun çıkartabilecek tüm adayları ekarte edecek bir karar aldı. Bu karara göre ön seçime katılan hiçbir aday kontenjan adayı olamayacaktı.

Bunun anlamı şu, 'Ey CHP yönetimi, Denizli dışından bir aday göstereceksiniz.'

CHP yönetimi ise bu esnada mail ve telefon yağmuruna tutuldu. Normal şartlarda hiçbir siyasi parti yönetimi mail ve telefon trafiği ile 'Taban baskısı büyük aday göstermek zorundayız' demez ama CHP 'O zaman adayımız Cihaner' dedi. Oysa aynı Cihaner için CHP Parti Peclisi toplantısında olumsuz görüş bildirilmişti.

Peki Cihaner neden bu kadar önemli?

Bu konuda kulislerde muhtelif senaryolar var. Bu tercihin altında Cihaner'in Erzincan'daki yürüttüğü operasyonların etkili olduğu konuşuluyor. Hatta o operasyonların başlaması için yapılan telkinler, destekler ve 'eylem planları'nın bu süreçten ayrı tutulamayacağı da kulislerde kendine yer buluyor.

Yani Cihaner'in son dakikada CHP'den aday yapılması siyasi getirisinden çok başka trafiklerin sonucu demek abartı olmaz. Ancak bu noktada bir başka soru da doğal olarak akıllara geliyor: Dayatmada bulunan güç, yarın bir gün CHP'de başka operasyonlara girişirse ne olacak?

Adem Yavuz, Bugün

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com