Kaşık ustası oldu

Kaşık ustası oldu
Azerbaycan'dan 13 yıl önce geldiği Kütahya'nın Gediz ilçesinde evlenen kadın, eşiyle birlikte yaşadığı köyde kayınvalidesinin desteğiyle tahta kaşık ustası oldu.

Azerbaycan'dan 13 yıl önce geldiği Kütahya'nın Gediz ilçesinde evlenen kadın, eşiyle birlikte yaşadığı köyde kayınvalidesinin desteğiyle tahta kaşık ustası oldu.

KÜTAHYA - Azerbaycan'dan 13 yıl önce geldiği Kütahya'nın Gediz ilçesinde evlenen kadın, eşiyle birlikte yaşadığı köyde kayınvalidesinin desteğiyle tahta kaşık ustası oldu.
İlçe merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Saruhanlar Köyü'nde 7'den 70'e herkes, yaklaşık 3 asırdır sürdürülen tahta kaşık yapımıyla geçimini sağlıyor. 120 hanede yaklaşık 500 kişinin yaşadığı köyde, genci, yaşlısı hemen hemen tüm halk mutfakta ve halk oyunları gösterilerinde kullanılmasının yanı sıra hediyelik eşya olarak da satılan tahta kaşıkları yapıyor.
Sokakları ve evlerini atölye olarak kullanan vatandaşlar, keser ve zımparalarla gelişen teknolojiye rağmen hala atadan kalma yöntemlerle tahta kaşık üretiyor.
Köydeki tahta kaşık ustalarından biri olan Bahar Öztürk (35), 13 yıl önce Azerbaycan'dan Türkiye'ye göç etmiş ve Saruhanlar'da yaşayan Mehmet Öztürk'le evlenmiş.
Bahar Öztürk, geçimlerini sağladıkları tahta kaşık işini eşi Mehmet ve kayınvalidesi Ayşe Öztürk ile evlerine kurdukları küçük atölyede yürüttüklerini söyledi.
Köye ilk geldiğinde genç, yaşlı herkesin tahta kaşık yapımını sanata dönüştürmesinden etkilendiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:
''Bundan 13 yıl önce evlenerek, Saruhanlar Köyü'ne geldim. Kaşıkçılığı ilk kez burada gördüm. Çok ilgimi çekti. Kolay gibi görünüyordu, ancak kaşıkları ve yontma bıçağını elime alınca çok zor olduğunu fark ettim. Burada herkes daha çocukken kaşıkçılığa başlıyor. Ben de azmettim ve yavaş yavaş öğrenmeye başladım. Bu işi bir yılda öğrendim. Kayınvalidem bu süreçte bana çok yardımcı oldu, kaşıkçılığı bana o öğretti. O günden bu yana eşimin kabaca yonttuğu ahşabı en iyi biçimde kaşığa dönüştürmeye çalışıyorum. Evdeki günlük işlerim bittikten sonra hemen kaşıkların başına geçiyorum. Kaşık yapmak hem zevkli hem de aile bütçemize katkı sağlıyor.''
Mehmet Öztürk de tahta kaşık yapımının bir sanat olduğunu söyleyerek, eşinin azmi sayesinde bu işi öğrendiğini ve şimdi bir tahta kaşık ustası olduğunu anlattı.
Köyde üretilen kaşıkların toptancılar tarafından satın alındığı ve boyandıktan sonra Konya, Denizli, Aydın, İzmir gibi illerde pazarlandığı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com