“Kasım ayında seferler düzenlenmeye başlanacak''

“Kasım ayında seferler düzenlenmeye başlanacak''
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacının karşılanması amacıyla Altıntaş ilçesinde yapımına devam edilen Zafer Bölgesel Havaalanı'na kasım ayında hem yurt içi ve yurt dışı seferler düzenlenmeye başlanacağını bildi
Çiftçi, İl Özel İdaresi'nde düzenlenen 2012 yılı 4'üncü İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Kütahya-Aslanapa-Çavdarhisar-Gediz-Abide-Uşak bölünmüş yol yapımının planlama çalışmasının tamamlandığını ve Kütahya-Çavdarhisar bölümünün ihale edildiğini söyledi. 
     Gelinkaya mevkisinde çalışmalara geçen hafta başlandığını belirten Çiftçi, şöyle konuştu: 
     ''Bozüyük-Kütahya güzergahının büyük bir bölümü geçen hafta itibariyle sıcak karışım asfalta kavuştu ve diğer bölümlerde çalışmalar devam ediyor. Altıntaş ilçesindeki Zafer Bölgesel Havaalanı'na kasım ayında hem yurt içi ve yurt dışı seferler düzenlenmeye başlanacak. Havaalanı yanından geçen Altıntaş-Dumlupınar karayolunun yapımı da hızlı şekilde devam ediyor. Kütahya-Tavşanlı-Balıkesir güzergahında, Kütahya-Tavşanlı arasında sıcak kaplama asfalt yapımı Kütahya'dan Yoncalı Kavşağı'na kadar başladı. 
     Neredeyse her suyun olduğu yerde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün bir şekilde yatırımı var. Şu an itibariyle debi ölçümlerinde sorun olan ya da debi ölçümleri tamamlanmamış veya geçirimliliği olan her yerde inşaat var. Kütahya'da yatırım yapılması gereken her alanda ciddi manada yatırımlar yapılıyor. Projesi devam eden yatırımların toplam miktarı 2 milyar 291 milyon liradır. Bu yatırımlarda emeği ve katkısı olan ve çalışan arkadaşlara canı gönülden teşekkür ederim.'' 
     
     -3'üncü dönem sonu göstergeleri- 
     
     Toplantıda, 2012 yılı 3'üncü dönem sonu itibariyle il genelinde yatırımcı kamu kuruluşları tarafından yürütülen 688 projenin toplam bedelinin yaklaşık 2 milyar 291 milyon 326 bin lira olduğu, bunun 301 milyon lirasının önceki yıllarda harcandığı bildirildi. 
     Söz konusu projeler için 2012 yılı 3'üncü döneminde 821 milyon lira ödenek ayrıldığı, dönem sonu itibariyle 254 milyon lirasının harcandığı ve yatırımlarda yüzde 31 nakdi gerçekleşme sağlandığı ifade edildi. 
     İlde 688 projenin 269'unun devam ettiği, 230'unun tamamlandığı, 36 projenin ihale, 12 projenin etüt, 5 projenin sözleşme, 19'unun proje aşamasında olduğu ve 117 projeye henüz başlanmadığı belirtildi. 
     Yatırım projelerinin ulaştırma, tarım ve diğer kamu hizmetleri sektörlerinde yoğunlaştığı bildirilerek, projeler toplamının yüzde 38'inin ulaştırma, yüzde 22'sinin tarım, yüzde 17'sinin diğer kamu hizmetleri, yüzde 11'inin eğitim, yüzde 4'ünün enerji, yüzde 4'ünün madencilik, yüzde 2'sinini konut, yüzde 0,9'unun sağlık, yüzde 0,3'ünün turizm, yüzde 0,1'inin kültür, yüzde 0,1'inin imalat sektörüne ait olduğu bilgisi verildi. 
     Ödenek dağılımının yüzde 40 ulaştırma, yüzde 17 eğitim, yüzde 11 konut, yüzde 11 madencilik, yüzde 7 tarım, yüzde 6 diğer kamu hizmetleri sektörü, yüzde 5 sağlık, yüzde 5 enerji, yüzde 0,5 imalat sektörlerine ait olduğu duyuruldu. 
     Toplantıya, ilçe kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, yatırımcı kuruluşların bölge müdürleri, il müdürleri ve belediye başkanları katıldı. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com