Kasırgada 13 kişi öldü

Kasırgada 13 kişi öldü
Sandy kasırgası ABD'de 13 kişinin ölümüne yol açtı.
Karayiplerde onlarca kişinin ölümüne yol açan Sandy kasırgası dün aksam saatlerinde de ABD'yi vurdu. Hizi saatte 85 mili (136 km) rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD'nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayati felce uğratan Sandy kasırgası, çoğunluğu ağaç devrilmelerinden kaynaklanan 13 kişinin ölümüne yol açtı.
 
Sandy kasırgası nedeniyle, New Jersey ve New York'un bazı semtlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sandy kasırgası, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşımını da olumsuz etkiledi.

New York'ta JFK, La Guardia, New Jersey'de Newark Havalimanları açık olmasına karşın, bütün uçuşlar iptal edildi. ABD genelinde 12 bin uçuş Sandy kasırgası neniyle iptal edildi. Ülkenin Doğu yakasındaki 7 eyalette üç milyon in kişinin elektriksiz kaldığı açıklandı. Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan New York'un Batery Park bölgesinde, yaklaşık 4 metre su yükselmesine yol açan Sandy kasırgasının ülkede 5.3 milyon kişiyi elektriksiz bırakırken, 10 ila 20 milyar dolar arasında zarara yol açtığı bildirildi.

NEW YORK KARARDI
 
New York kenti, ‘süper fırtına’ya dönüşen Sandy Kasırgası’ndan en çok hasar alan kentlerden biri oldu. Manhattan bölgeesinde 250 bin hanenin elektriği kesilirken, tarihi Empire State Binası’nın sönmeyen ışıkları bir acil yardım sinyali gibi karanlığın ortasında belirdi. Queens bölgesinde bir kişinin üzerine ağaç devrilmesi nedeniyle öldüğü ifade edildi. Kasırgadan etkilenen bölgelerde 5.2 milyon kişinin karanlıkta kaldığı bildirildi. 
 
Yetkililer, yüz binlerce haneye elektrik verilemeyen kentte rüzgarın saatte 145 km hıza ulaştığını, sele neden olan dev dalgaların ise yaklaşık 4.2 metre büyüklüğünde olduğunu ifade etti. Yetkililer, Sandy Kasırgası en büyük şiddtini göstermeden önce 3.5 metreyi aşacak dalgaların felakete neden olabileceğini belirtmişti.
 
Yerel televizyon kanalı WNBC, Staten Island bölgesindeki evlerin çatı katlarına kadar sel sularının içinde kaldığını belirtirken, yüzlere otomobil sel sularının altında kaldı. New York Polisi’nin, botlarla Brooklyn bölgesinde mahsur kalan insanları kurtarmaya çalıştığı ifade edildi.
 
New York semalarında bir tek Empire State Binası'nın ışıkları görülüyor.
 
375 BİN KİŞİYE TAHLİYE EMRİ

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’ün mutlaka boşaltılması gerektiğini açıkladığı bölgelerde evlerini terk etmeyen on binlerce kişi, evlerinde mahsur kaldı. Bloomberg, her saat 911 acil yardım hattını en az 10 bin kişinin aradığını, ağırlıklı olarak devrilen ağaç ve elektrik direklerini bildirdiklerini söyledi.
 
Şehir yetkilileri, metro  seferlerini kaldırırken, Manhattan’daki neredeyse tüm ana yol ve köprüler trafiğe kapatıldı. Wall Street Borsası, 11 Eylül 2001’deki İkiz Kuleler salsırısından bu yana ilk kez işlemlerini durdurdu.
 
New York polisi ve Ulusal Muhafız Birliği’ne bağlı askerler Belediye Başkanı Bloomberg’ün boşaltılmasını istediği bölgelerde yardıma ihtyacı olan kişilere ulaşmak için devriyeye çıkarken, 3.5 metrelik dalgaların ve sel sularının tehdit ettiği bölgelerde bulunan 375 bin kişi için zorunlu tahliye emri çıkarıldı.
 
Yetkililer, sel sularının iç bölgelere ilerlemesinin beklendiği Manhattan’da sokakların her türlü önlemle kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Hatta, polis araçları sokakları bloke etmek için kullanıldı.
 
Sandy Kasırgası, şu ana kadar Orta Amerika ülkeleri dahil olmak üzere etkili olduğu bölgelerde en az 67 kişinin hayatına mal oldu. Kasırga nedeniyle dün batan HMS Bounty gemisinde bulunan 17 kişiden 14’ü Sahil Güvenlik tarafından kurtarılırken bir mürettebat öldü, geminin kaptanının ise kayıp olduğu belirtildi.(SNK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com