Kastamonu köyünde kahkaha eşliğinde dayak

Kastamonu köyünde kahkaha eşliğinde dayak
Kastamonu’da asırlar önce soğuk kış günlerinde unutulmaya yüz tutan oyunlar, Asarcık ve Taşlık köylerinde yaşatılmaya çalışıyor.

Köylülerin kendi aralarında oynadığı oyunlardan arasında yer alan 'Yüzük bulmaca', sıra dayağı eşliğinde adeta kahkahaya boğuyor.

Kastamonu köylerinde soğuk kış günlerinde bir evde toplanan vatandaşlar, yüzyıllar öncesine dayanan oyunları yaşatmaya çalışıyorlar. Elektriğin olmadığı soğuk kış günlerinde belirlenen bir evde toplanan köylülerin kendi aralarında eğlenme amaçlı oynadıkları oyunlar, günümüzde de yaşatılıyor. Başlangıç tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen kar nedeniyle köy yollarının kapandığı dönemlerde evlerinde sıkılan köylülerin başlattığı oyunlar, kahkaha dolu anların yaşanmasına neden oluyor. Köylülerin hoşgörü ve anlayış içinde oynadıkları oyun sırasında birbirlerine verdikleri cezalar, kahkahalarla izleniyor.

Merkeze bağlı Taşlık ve Asarcık köylerinde bir araya gelen köylüler, unutulmaya yüz tutan yüzük oyunu ile adeta çocukluk yıllarına dönüyorlar. Taşlık Köyü Muhtarı Selahattin Sarıalioğlu’nun evinde toplanan köylüler, yaklaşık 3 saat süren yüzük oyununda şapkalar içine saklanan yüzüğü bulmaya çalıştılar. Evde bulunanlar arasında oluşturulan iki takım halinde oynanan oyunda 7 şapkadan birine saklanan yüzüğü bulmaya çalışan vatandaşlar, neşeli saatler geçiriyor. Oyun sonunda en yüksek puanı alan ekip, havlunun sıkıştırılması sonucu oluşturan sopa ile rakip takımı kıyasıya dövüyor. Oyunu kapbeden vatandaşlar, canları yanma pahasına kazananlarla birlikte gülmekten kırılıyorlar.

Gecede oynanan bir başka oyunda ise, evin salonununda bulunanlardan birine teslim edilen yüzüğü bulmaya çalışan köylüler, sıra dayağı yemek zorunda kalıyor. Oyunda ebe olarak başlayan kişinin sakladığı yüzüğü bulmaya çalışanlar tahminleri doğru olmadığı zaman sıkıştırılarak sertleşen havlu ile açılan ele vuruluyor. Gece yarılarına kadar devam eden oyun sırasında tartışma yaşanmadığını belirten Taşlık Köyü Muhtarı Selahattin Sarıalioğlu, bu geleneği gençlere de aktarmak istediklerini belirtti.

Köy halkından Feyzullah Eker ise büyüklerinden gördükleri hoşgörülü bu oyunları yaşatmaya devam edeceklerini belirtti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com