Kastamonu Saldırısı Üstlenildi!

Kastamonu Saldırısı Üstlenildi!
Teröristlere saldırı emri Kandil'den, “Ilgaz'da büyük bir ateş yakın” şeklinde verildi

Başbakanlık konvoyuna pusu kurup bir polisi şehit eden grubun telsizle PKK liderlerine rapor verdikleri belirlendi.

Kastamonu'da önceki gün Başbakanlık ve AK Parti görevlilerinin bulunduğu konvoya düzenlenen ve bir polisin şehit olduğu saldırıyı PKK üstlendi. Zırh delici çelik uçlu mermi kullanan teröristlerin Murat Karayılan'a bağlı 5-6 kişilik bir birim olduğu belirlendi. Teröristlere saldırı emri “Ilgaz'da büyük bir ateş yakın” şeklinde verildi
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, önceki gün Başbakanlık ve AK Parti görevlilerinin konvoyuna düzenlenen saldırıyı PKK'lı teröristlerin üstlendiğini açıkladı.

Asıl hedef polisti

Bektaş şu açıklamayı yaptı: “Son haftalarda terör örgütünün Karadeniz bölgesine yönelik bir açılım içinde olduğunu biliyorduk. Çorum, Sinop ve Kastamonu bölgesinde 5-6 kişilik bir terörist grubu belirlendi. Eylemi de aynı grup üstlendi. Bu grubun Başbakan'ın Kastamonu'-da olduğundan bilgisi olabilir. Ancak hedefleri Başbakanlık konvoyu değildi. Öyle olsa, saldırı daha farklı boyutlarda olurdu. Asıl hedefleri bölgede seslerini duyurmak için polise yönelik bir saldırıydı.”

Saldırıyı üstlendiler

Bektaş “Bu olay PKK'nın işi mi?” sorusu üzerine, “Evet, çünkü kendileri öyle diyor, biz demiyoruz” dedi. Bölgede bu gruba yardım ve yataklık eden olup olmadığı sorusunu ise Bektaş, “Bu grup bölgede sürekli yer değiştirerek dolaşıyor. Yardım ve yataklık edildiği yönünde bilgi yok. Bu bölgenin insanları bunlara yardım ve yataklık değil, ancak karşı koyar” diye yanıtladı. 'Kanatıyorlar'

Üç noktadan ateş

Saldırıyla ilgili ayrıntılar da netleşmele başladı. İstihbarat birimlerine göre, konvoy meyilli yolda tırmanırken, viraja girip yavaşladığı sırada saldırıyı gerçekleştiren grupta biri gözcü 4 terörist vardı. Teröristler eskortluk yapan polis aracına önce 1 el bombası attı ardından 3 ayrı noktadan uzun namlullu silahlarla ateş açtı. Yanan araçtan çıkan 19 merminin zırh delici çelik uçlu mermi olduğu tespit edildi.

İstihbarat birimleri, aralarında 'Munzur' ve 'Zerzan' kod adlı PKK'lıların da olduğu grubun PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Murat Karayılan'a bağlı olduğunu belirledi. Eylem emri de direkt Kandil'den Karayılan'ın adamı “Rüstem” kod adlı Sofi Nurettin tarafından “Ilgaz'da büyük bir ateş yakın, herkes görsün” şifresiyle verildi. Saldırı sonrasında teröristler Kandil'e telsizle “Eylemi yaptık” dedi ve ayrıntıları anlattı. Saldırının Tunceli'de 7 PKK'lının öldürülmesine misilleme olarak yapıldığı belirtildi.

Çelik zırhı delebiliyor

PKK'lıların kullandığı çelik uçlu zırh delici mermiler, çelik zırh ve kurşun geçirmez yelekleri delebiliyor. Mermilerin çelik ucuna keskin bir şekil veriliyor. Çelik kısımın merminin ucuna yerleştirilmesi hedefi vurduğu anda daha hızlı ilerlemesini ve zırhı delerek hedefe ulaşmasını sağlıyor. Bostancı'daki hücreevinde ölü ele geçirilen terörist Orhan Yılmazkaya'nın kullandığı mermiler de çelik uçluydu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com