Katar, Hamas’ı nasıl böldü?

Katar, Hamas’ı nasıl böldü?
Londra’da yayımlanan el-Arab gazetesi, Katar’ın Hamas’ı bölünmenin eşiğine getiren müdahalesinin detaylarını yayımladı.
Londra’da yayımlanan el-Arab gazetesi, Katar’ın Hamas’ı bölünmenin eşiğine getiren müdahalesinin detaylarını yayımladı.
 
El Arab gazetesine açıklamada bulunan Hamas kaynakları, Hamas siyasi bürosunun Şam’dan ayrılarak Suriye karşıtı bir pozisyona sürüklenmesine ilişkin bilgiler verdi.
 
Katar Emiri Hamad bin Halife, Halid Meşal’den bir heyetle derhal Katar’a gelmesini istedi. Yapılan görüşmede, Katar Emiri Hamas’tan en kısa sürede “Suriye devrimi” diye adlandırdığı olayların yanında yer almasını istedi.
 
Beşşar Esad’ın er ya da geç devrileceğini belirten Katar Emiri, Hamas’ın oluşan bu şartlarda kaybeden taraf olmaması gerektiğini söyledi.
 
Hamad bin Halife, Halid Meşal ve beraberindeki heyeti Arafat’ın kaderi konusunda uyararak “Beşşar Esad devrildiğinde onunla birlikte olan herkes devrilecek. Size ait olmayan bir savaşta yenileceksiniz. Bakın Arafat, Saddam’la müttefik oldu ve onunla birlikte devrildi, İsrail’in varlığı için yaptığı anlaşmaların ona hiçbir faydası dokunmadı” dedi.
 
“İran’a yönelik bir savaş yakın, İran’a yapılacak saldırı Tahran’ın zannettiği çerçevede olmayacak” diyen Katar Emiri, Hamas’a İran’a ihtiyaç duymayacakları ölçüde desteklemeye söz verdi. O dönemde Şeyh Yusuf el-Karadavi de Hamas’ı Şam’ı terk etmeye ve Beşşar Esad’dan vazgeçmeye ikna etmek için Halid Meşal’le ve diğer Hamas liderleriyle yoğun temas halindeydi.
 
Halid Meşal, Karadavi’nin düşüncelerini Suriye, Lübnan ve Mısır’daki Hamas liderlerine aktardı. Fakat ona direnişi terk etme, müzakere oyunlarına girme ve Hamas’ın düşüncesini terk etme suçlamaları ve tepkileri yöneltildi.
 
Usame Hamdan, İmad el-İlmi, Mahmud Zahhar, Muhammed Nezzal ve Kassam Tugayları Komutanı Şehit Ahmed el-Caberi gibi önde gelen Hamas liderleri Halid Meşal ve beraberindekilere karşı çıktı. İsmail Heniye ve Musa Ebu Merzuk ise iki tarafın tutumunu uzlaştırmaya ve koordine etmeye çalıştı.
 
Halid Meşal, Hamas içerisindeki tüm bu ihtilaflara rağmen, Suriyeli muhalifleri destekleme seçeneğini uygulamaya koydu ve Suriyeli muhalifleri Hamas’ın Şam’daki önde gelen askeri komutanlarından Kemal Ganace ile koordinasyon içinde olmakla görevlendirdi.
 
Ama Ganace, bu teması Hizbullah’a ve Suriye istihbaratına bildirdi. Muhaliflere saptırıcı istihbaratlar verdi. Muhalifler aldatıldıklarını anlayınca kaldığı evi bombalayarak onu öldürme görevini üstlendiler.
 
Katar Emiri, Halid Meşal’in Hamas içerisinde etkisiz bir lider olduğunu fark edince Gazze ziyaretini gerçekleştirdi ve Gazze’yi yeniden yapılandırma sözü verdi. Ama Amerikalılar ve İsrailliler Katar’ın desteğinin Kassam Tugaylarına ulaşmamasını ve silah alımını içermemesini söz konusu ettiler.
 
Tüm şatafatına rağmen birkaç milyon dolara mal olan Katar Şeyhinin Gazze ziyaretinde verilen sözlerin onda biri bile yerine getirilmedi.
 
Katar Emiri’nin Gazze ziyaretiyle İsrail’in Kassam Tugayları Komutanı Ahmed Caberi’ye yönelik suikastı eş zamanlı gerçekleşti.
 
Caberi, Meşal karşıtı bloğun güçlü liderlerinden biriydi, onun ortadan kaldırılması Meşal’in verdiği karara yeniden hakim olmasının yolunu açtı ve siyasi büro başkanı olarak yaptığı bu seçim hareketin genel pratiği haline geldi.   
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com