Katar, Suriye Büyükelçiliği’ni muhaliflere devretti

Katar, Suriye Büyükelçiliği’ni muhaliflere devretti
Katar yönetimi, başkent Doha’daki Suriye Büyükelçiliği’ni Suriye Ulusal Koalisyonu’na devrettiğini duyurdu.

Suriye Ulusal Koalisyonu, internet üzerinden yaptığı açıklamada, Deralı bir elektrik mühendisi olan 51 yaşındaki Nizar El Haraki’yi büyükelçi ilan ederek, “Katar, Doha’daki Suriye elçilik binasını, Ulusal Koalisyon tarafından Doha büyükelçisi olarak görevlendirilen, Nizar El Haraki’ye devretmeye karar verdi.” ifadelerine yer verdi.
 
Türkiye ve diğer destekçilere mesaj
 
SUK tarafından yapılan açıklamada, benzer bir hamlenin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir grup Batı ve Arap ülkesinden de beklendiğini belirtilerek, “Katar Suriye’nin Dostları Koalisyonu’ndan daha hızlı davrandı.” sözlerine yer verildi.
 
Suriye Ulusal Koalisyonu, Doha'da yapılan bir dizi toplantının ardından 11 Kasım 2012'de kurulmuş, ertesi gün Katar ve bir dizi Körfez ülkesi, koalisyonu Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıdığını açıklamıştı.
 
15 Kasım günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını söylemiş, ardından Avrupa Birliği de SUK’u resmen tanıdığını açıklamıştı.
 
SUK, kuruluşunun hemen ardından Paris ve Londra için de büyükelçiler belirlemiş fakat İngiltere ve Fransa'dan bu elçilerin tanınmasına dair herhangi bir açıklama gelmemişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com