Katar'a dev Dünya Kupası faturası

Katar'a dev Dünya Kupası faturası
2022 Dünya Kupası'na hazırlanan Körfez ülkelerinden Katar'ın tamamlanması gereken projeler için 220 milyar dolarlık bir fatura ile karşı karşıya kalabileceği bildirildi.

2022 Dünya Kupası'na hazırlanan Körfez ülkelerinden Katar'ın tamamlanması gereken projeler için 220 milyar dolarlık bir fatura ile karşı karşıya kalabileceği bildirildi. Ülkenin milli geliri 150 milyar dolar civarında bulunuyor.
 
Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen yatırımcılar toplantısında konuşan hukuk ve finans danışmanı Dr. Nicola Ritter, klimalı stadyumlara 48 milyar dolar, futbolcular ve taraftarlar için inşa edilecek tesislere 77 milyar dolar ve Luseyl Şehri'nin inşaatına da 45 milyar dolar harcanmasının beklendiğini söyledi. Başkent Doha'nın kuzeydoğusuna inşa edilecek Luseyl Şehri'nde 200 bin kişi yaşayacak. Yeni şehirde ticari mekanlar, sinema, eğlence alanları ve aileler için parklar bulunacak.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, altyapının iyileştirilmesi, yeni demiryolu ve metro sistemlerine ayrılan bütçe de 50 milyar doları buluyor. Hükümet, otel ve apartotel oda sayısını artırmak için 17 milyar dolar harcamayı planlanıyor. Yeni projelerle oda kapasitesi 80 bine çıkacak. 2022'de düzenlenecek Dünya Kupası için FIFA'nın talebi ise 60 bin oda. Katar'da halen 100 konaklama tesisi bulunuyor ve 130 adet daha yeni tesis inşası öngörülüyor.

Tüm ziyaretçilerin uğrayacağı Doha havaalanına harcanacak miktar 11 milyarı doları aşacak. Havaalanının kapasitesi yıllık 50 milyon yolcu ve 320 bin uçak hareketine ulaşacak. Havaalanının etrafındaki 100 hektarlık alana ileride serbest ticaret bölgeleri, oteller, iş ve alışveriş merkezleri inşa edilecek.

Bunun yanısıra uzunluğu 85 km ve maliyeti 3 milyar doları bulacak Doha metrosunun doğu kıyısına bağlantısı olacak. Metronun 2015 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 20 kilometre karelik alana yayılacak yeni Doha deniz limanı projesi ise 2023 yılına kadar hazır olacak ve 7 milyar dolara malolacak.

Doğalgaz zengini Katar, geçen Aralık'ta Avustralya, ABD ve Japonya-Kore'yi yenerek 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkını kazanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com