Katarlıların milli sporu: Deve yarışları

Katarlıların milli sporu: Deve yarışları
Kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Katar, deve yarışı geleneğini modern zamana uyarlayarak yaşatmaya çalışıyor

DOHA (AA) - ENES KANLI - Kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Katar, eski bir gelenek olan deve yarışlarını bugüne uyarlayarak yaşatmaya devam ediyor. 

Arabistan bedevilerinin geleneği deve yarışları, modern çağda yeni yöntemler ve artan heyecanıyla koşulmaya devam ediyor. Bugün Körfez ülkeleri diye isimlendirilen topraklarda, eskiden aşiretler arasında yapılan yarışlar, federasyonlar ve sponsorların desteğiyle, çok daha büyük ödüller için teknolojinin kullanıldığı koşullarda yapılıyor. Sponsorların desteğiyle dereceye giren develerin sahiplerine lüks otomobiller ve büyük para ödülleri veriliyor.

Katar Deve Yarışları Komitesi Başkanı Hamid bin Casim bin Faysal al Sani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışların eskiden yapıldığından çok farklı olduğunu ancak bu geleneğin yaşatıldığını söylüyor.  

Deve yarışlarının Katar ve Körfez ülkelerinde yaygın olduğunu dile getiren bin Faysal, "Bölgede petrolün bulunmasının ardından yaşanan rönesans benzeri dönemde, insanlar arabalara binmeye başladı. Seyahatte, taşımada Hacca giderken kullandığımız develeri, dolayısıyla bu geleneği de terketti. Fakat sonrasında yöneticilerimiz bu adeti yaşatmamız gerektiğini düşündüler ve iyi de oldu. Bugün sponsorların katkısıyla ödüller çoğaldı, dolayısıyla insanların ilgisi de arttı" diye anlatıyor. 

Televizyondan canlı yayınlanan müsabakalarda uzaktan kumandalı helikopter kameraları dahil tüm teknolojiler kullanılıyor. 

Bölge ülkeleri arasında düzenlenen müsabakalarda, ülkelerin emirlik ailesinin develeri de yarışlara katılıyor. Böyle yarışlarda, emirlik ailesi mensupları yarışları yerinde izlemeye gidiyor. Böylece hem ortak kültür yaşatılıyor, hem de bölgesel ilişkiler tazeleniyor.     

Eskiden yarışların ancak düğünlerde ve bayramlarda koşulduğunu ifade eden bin Faysal, kabile liderlerinin kazanan develerin sahiplerine temsili ödüller verdiğini ancak bugün sponsorların desteğiyle durumun çok farklı olduğunu aktarıyor.  

Yarışlarda dereceye giren develerin sahiplerine kupa yerine verilen kılıç, mızrak, hançer, tarihten bugüne izler taşıyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com