Katı Atık Bedeli Yargıya Taşınıyor

Katı Atık Bedeli Yargıya Taşınıyor
Bir dizi temaslarada bulunmak üzere Kütahya'ya gelen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Kütahya Belediyesi tarafından çevre temizlik vergisi ile birlikte Katı Atık Bedeli adı altında alınan diğer ücretlere tepki göstererek, yasal olmayan yol

Bir dizi temaslarada bulunmak üzere Kütahya'ya gelen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Kütahya Belediyesi tarafından çevre temizlik vergisi ile birlikte Katı Atık Bedeli adı altında alınan diğer ücretlere tepki göstererek, yasal olmayan yollardan Kütahya halkından alınan bu haksız kazancı yargıya taşıyacaklarını söyledi.

'BELEDİYE TARAFINDAN ALINAN BU HAKSIZ KAZANCI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Kütahya'daki gezisine önce Vali Şükrü Kocatepe'yi ziyaret ederek başladı. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret eden Kaya daha sonra DPÜ'de Tüketicilerin Bilinçlenmesi konulu konferansa katıldı.
Kütahya Tüketiciler Birliği binasında Akis Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlayan Nazım Kaya, Kütahya Belediyesi tarafından çevre temizlik vergisi ile birlikte Katı Atık Bedeli adı altında alınan ücretlere tepki göstererek, yasal olmayan yollardan Kütahya halkından alınan bu haksız kazancı yargıya taşıyacaklarını söyledi.

'YAPILAN YATIRIMLARIN BEDELİ VATANDAŞA ÖDETTİRİLİYOR'
Kütahya Belediyesinin Katı Atık Arıtma Tesisinin kaynağını vatandaştan toplamya başaladığını hatırlatan Kaya, bu uygulamanın kendilerine ulaştığında hemen harekete geçtiklerini belirtti. Veriglerin, resimlerin ve harçların kanunla konulup ve kanunla değiştirildiğini belirten Kaya, alınan katı atık bedelinin yasal olmadığını vurguladı.
Vatandaşların kullandığı katı atıkların ve sıvı atıkların çevre temizlik vergisi ile işyerlerinden ve evlerden tahsil edilen ücretlerle karşılandığına dikkat çeken Kaya, Kütahya Belediyesinin ise katı atık bedeli için halktan para toplayarak halkı zor duruma soktuğunu belirtti. Alınan bu ücretlerin Anayasya ve kanunlara ayykırılığına vurgu yapan Kaya konuşmasına şöyle devam etti: 'Tüketiciler kendi evinin doğal ihtiyaçlarını bile karşılayamazken katı atık parasının alınmasının mantığı yoktur. Birçok kişi su faturasını bile gecikmeli öderken Kütahya Beldeiyesi nasıl oluyorda 2 ayda bir vatandaştan 8 TL alıyor. Belediye yaptığı yatırımın bedelini halkatan çıkarıyor. Ama halkın ne kadar zor durumda olduğunu belediye yetkilileri bil miyormu?'
Katı atık tesisilerinin bitiminden sonra tesisilerin onarımı için vatandaştan paranın alınmasına devam edilmesinin resmen soyun olduğuna vurgu yapan Kaya, vatandaşın tepkisini kabul etmeyen bir yerel yönetimi tanımadıklarını ve bu haksız kazancı yargıya taşımak için gereken hazırlıklarını tamamladıklarını açıkladı.

'KATI ATIK TAHSİLATINI İLK DEFA KÜTAHYA'DA GÖRDÜM'
Katı atık bedeli adı altında vatandaşlardan alınan ücretleri ilk defa Kütahya'da gördüğünü ve şaşırdığını belirten Kaya, Kütahya Belediye Meclisi tarafından oldu bittiye getirilerek alınan ücretlerin yasal olmadığını bir kez daha vurguladı. Alınan bu kararın Anayasa'ya ve kanunlara aykırılığına değinen Kaya, Kütahya halkının tepkisini belediye yetkililerine aktardığını; ancak belediyenin bu uygulamadan vazgeçmediğini belirtti.
Vatandaşın işsizlikle boğuştuğunu söyleyen Kaya, bu krize rağmen neden böyle bir uygulamanın Kütahya Belediyesi tarafından yapıldığına bir anlam veremediğini belirterek, Kütahya halkının gereken tepkiyi göstermesi gerektiğini özellikle vurguladı.
Son olarak su faturalrına yansıtılan yuvarlama rakmlara değinen Kaya, yapılan yuvarlamaların vatandaşın aleyhine olduğunu da sözlerine ekledi.(M:AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com