"Katı Atık Ücreti TBMM'de"

"Katı Atık Ücreti TBMM'de"
Kütahya Belediye Meclisi'nin 2. Dönem 3. Olağan toplantısı ile sürekli hale getirilen Katı Atık Bertaraf Tesisleri için alınan ek ücretlerin her ay alınması oy birliği ile kararlaştırılmıştı. Kütahya MHP Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık'da Kütahya Beledi

Kütahya Belediye Meclisi'nin 2. Dönem 3. Olağan toplantısı ile sürekli hale getirilen Katı Atık Bertaraf Tesisleri için alınan ek ücretlerin her ay alınması oy birliği ile kararlaştırılmıştı. Kütahya MHP Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık'da Kütahya Belediyesi tarafından her ay halktan alınan katı atık ücretlerinin Kütahya halkının mağduriyetine sebep olduğunu vurgulayarak, İçişleri Bakanı Prof.Dr. Beşir Atalay'dan katı atık ücretinin neden halktan toplandığı ile ilgili bilgi istedi.
Alim Işık, Kütahya Belediyesinin 5393 sayılı yasaya istinaden Belediye Meclisinin 01.09.2009 tarih ve 359 sayılı kararı doğrultusunda çevre temizlik vergisine ilave olarak ayrıca katı atık bedeli tarh etmesi ve bu bedeli su faturalarına yansıtarak tahsil etmesi Kütahya'da birçok vatandaşın tepkisine ve mağduriyetine neden olduğunu vurguladı. Belediye bütçesinin giderleri karşılayamaması gerekçesiyle uygulamaya geçirilen katı atık bedeli tahsilâtı, son dönemde işsizlik ve yoksulluk göstergelerinin arttığı ve buna bağlı olarak en fazla göç veren iller arasında yer alan Kütahya'da yaşayan vatandaşı ciddi şekilde rahatsız ettiğini belirten Işık, söz konusu uygulamadan kaynaklanan mağduriyetinin giderilmesine yönelik olarak Atalay'dan bilgi istedi.
Kütahya MHP Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, İçişleri Bakanı Prof.Dr. Beşir Atalay'dan şu soruların cevaplarını istedi.
1.2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununa göre tahsil edilen çevre temizlik vergisine ilave olarak 2872 sayılı Çevre Kanununa göre tahsil edilen katı atık bedelinin alınabilmesinin ölçütleri nelerdir?
2.Belediye Meclisinin, katı atık tahsilâtı kararını alırken ilin ekonomik durumunu dikkate almamasının gerekçeleri nelerdir?
3.Belediye bütçesine göre belirlendiği ifade edilen katı atık bedelinin belirlenmesinde hangi kriterler göz önüne alınmıştır?
4.Halen adı geçen belediyenin ne kadar borcu bulunmaktadır? Bu uygulama ile borçların ne kadarının ödenmesi planlanmıştır?
5.Katı atık bedelinin alt ve üst sınırları nasıl belirlenmektedir? Bu durum tümüyle belediye meclisinin keyfiyetine mi bırakılmıştır?
6.Katı atık tesisleri kurulmamış olan bölgelerde Belediyelerin böyle bir yetkisi var mıdır? 7.Kütahya Belediyesinin katı atık tesisi kurulmasına yönelik çalışmaları ne aşamadadır? 8.Bu yönde Belediye tarafından Devlet kaynakları ya da AB kaynaklarından kullanılan kredi veya hibe var mıdır? Var ise miktarı ve geri ödeme şekli nasıldır?
9.Vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için katı atık tahsilâtının sona erdirilmesi mümkün müdür?' şeklinde sorularını sıralayarak katı atık ücreti ile ilgili gereken bilgileri istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com