Katil polis ne olacak?

Katil polis ne olacak?
Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösterilerde bir göstericiyi vuran polis hakkında ne yapılacak?

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da yapılan gösterilerde polis kurşunuyla vurulduğu öne sürülen Ethem Sarısülük soruşturmasında, savcı polisin bilirkişi olarak görevlendirilmesine itiraz etti. Savcının itirazı üzerine bilirkişiler polisten değil jandarmadan görevlendirildi.

İşçi Ethem Sarısülük başkentteki gösteride kurşunla yaralanmıştı. Sarısülük’ün hastanede tedavisi sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bilirkişiler eşliğinde Sarısülük’ün vurulduğu yer olan Kızılay Meydanı’nda keşif yapıldı. Ancak keşif sırasında çarpıcı bir gelişme yaşandı.

Komisyon bilirkişi listesinde yer alan N.A.’nın polis olduğunun anlaşılması üzerine savcı, bu isme itiraz etti. TÜBİTAK ’tan bilirkişi talep edildi. TÜBİTAK bu nitelikte teknik eleman bulunmadığını bildirince, savcı ‘işin aciliyeti’ nedeniyle Ankara İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Timi’nden bilirkişi talep etti. Bilirkişi olarak iki başçavuş görevlendirildi.

BİLİRKİŞİ; MERMİ SEKMEDİ

Tanık anlatımları ve bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan olay yeri keşif tutanağında Sarısülük’ün vurulması şöyle anlatıldı:

Tanık beyanlarına ve bilirkişilerin tespitlerine göre Ethem Sarısülük’ün yaralandığı yer Ankara Metrosu Milli Müdafaa çıkışında, çıkışa 8 metre mesafede kaldırım üzeri olduğu anlaşıldı. Ateş edildiği yer itibariyle olay mahallinde merminin sektiğini gösteren herhangi bir iz veya emarenin bulunmadığı bilirkişiler aracılığıyla tespit edildi.”

Keşif sırasında Sarısülük’ün vurulmasını gören bazı tanıklar da dinlendi. Tanık İsmail Kızılçay ifadesinde şunları anlattı: “Önce beş-altı el silah sesi duydum. Silahı ateşleyen Çevik Kuvvet’te görevli bir polisti. Bir ara silah olan eli önden arkaya doğru gitti. Eli arkadayken yani namlunun ucu yukarıdan geriye doğru dönmüşken ateş etti. Silah atışlarının ortalarında Ethem yere düştü.”

Tanık Mehmet Can Tayşan da “Gösterici grubu polisin üzerine doğru yürüyünce, polis belindeki silahı çekti. Çeker çekmez, silah göstericilere dönük iken ateşledi. Ethem Sarısülük ilk ateşten yaklaşık 10 saniye sonra atış devam ederken yere düştü” diye tanıklık yaptı.

Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatlarından Eylem Hakverdi, keşif sırasında, olay mahallini gösteren kameraların görüntülerinin soruşturmaya dosyasına getirtilmesini istedi. Savcı talebi kabul etti.

AVUKATI VE ABİSİ KONUŞTU

Ailenin avukatı Kazım Bayraktar, bilirkişi raporu ve tanık anlatımlarına göre Ethem’e ateş eden tek bir polis olduğunu belirterek, “Emniyet Müdürlüğü ateş eden polisin kim olduğunu biliyor; fakat kimliğini açıklanmıyor. Emniyet suçluyu saklıyor ve gizliyor. Emniyet Müdürlüğü suç işlemekten vazgeçsin. O polisi teslim edin” dedi.

Abi Mustafa Sarısülük, kardeşinin durumuna ilişkin, “Beyin ölümü yok ama doktorlar bu şekilde 1-2 gün daha yaşayabileceğini söyledi. Beyindeki yaralanmaya karşı vücuttaki direnç azalıyor” dedi. (MRE)

ETHEM SARISÜLÜK'ÜN VURULDUĞU ANLAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com