Katilim Herşeyi Adalete Analatacağım!

Katilim Herşeyi Adalete Analatacağım!
9 yıl önce verdiği röportajlarda yaptıkları operasyonları savunan ve devlet görevlisi olduğunu söyleyen Çarkın, yeni itiraflarında ise kendisi katil olarak tanımladı.

Susurluk davası hükümlülerinden eski özel timci Ayhan Çarkın'ın Radikal gazetesinde yayınlanan itirafları gündem yarattı. Güneydoğu'da ve İstanbul'da görev yaptığı dönemlerde yaptığı operasyonlarla ilgili itiraflarda bulunan Çarkın'ın sözleri, daha önce söyledikleriyle çelişkiler yarattı. 9 yıl önce verdiği röportajlarda yaptıkları operasyonları savunan ve devlet görevlisi olduğunu söyleyen Çarkın, yeni itiraflarında ise kendisi katil olarak tanımladı. Çarkın her şeyi adalete anlatacağını, kendisiyle birlikte Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve başka birçok ismin de hesap vermesini istiyor. Çarkın açıklamalarında bir özellikle sol örgütlere yönelik operasyonlarda 'yargısız infazlar' yapıldığına dikkat çekiyor. İşte kendisinin de katıldığı o operasyonlar:

* 6 Mart 1993: Kartal Esentepe'deki Deniz Apartmanı 13 numaralı daireye yapılan baskında Dev Sol'un liderlerinden Bedri Yağan, Asiye Kasap, Rıfat Kasap, Gürcan Özgür ve Menekşe Meral öldürüldü. Çatışma çıktığı iddia edilen evden Asiye ve Rıfat Kasap'ın 11 aylık kızı Sebahat ve beş yaşındaki oğlu Özgür sağ olarak kurtulmayı başardı. Çarkın, Hanefi Avcı'nın yönettiği operasyonda evde bulunan iki bebeği kendisinin dışarı çıkardığını söylüyor. Operasyonun ardından ölenlerin yakınları polisler aleyhine dava açtı. O polislerden biri de Ayhan Çarkın'dı. 2.5 yıl süren yargılama sonrası ise sanıklar beraat etti. O olayda anne ve babalarını kaybeden Kasap kardeşler ise yıllar sonra, “Annemi ve babamı neden öldürdünüz? Adalet istiyoruz. Sorumlulardan hesap sorulsun” diye isyan ettiler.

* 17 Nisan 1992: İstanbul Çiftehavuzlar'da bir apartman dairesinde DHKP/C lideri olan Dursun Karataş'ın karısı Sabahat , Taşkın Usta ve Eda Yüksel'in de bulunduğu 11 kişi öldürüldü. Çarkın bu operasyona İbrahim Şahin'le birlikte katıldığını söylerken, şimdi bunun 'yargısız infaz' olduğunu anlattı.

* 16 Nisan 1992: Dev-Sol örgütünün kurucularından ve üst düzey yöneticilerinden biri olan Sinan Kukul, Üstbostancı'da yapılan bir operasyonda öldürüldü.

* 13 Ağustos 1993: Perpa'nın 11. katında yasadışı örgüt üyesi Selma Çıtlak, Mehmet Salgın, Sabri Atılmış, Hakan Kasa ve Mehmet Akyürek, çıkan silahlı çatışma sonucu ölü ele geçirildi.

* 23 Nisan 1993: İstanbul Bahçelievler'de İbrahim Yalçın Arıkan öldürüldü. Arıkan için, Çarkın, 'Bahçelievler operasyonunda İbrahim Yalçın Arıkan evden fırladı ben de ona ateş ettim. Ama orada 20 kiyilik operasyon timi vardı. Nasıl olduysa bu çocuğu ellerinden kaçırıvermişlerdi. Çocuk da sokakta benimle karşılaştı. Uyanık davranmasam o can havliyle beni vuracaktı” açıklaması yaptı.

Bu arada Çarkın'ın açıklamalarının ardından İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali inceleme başlattı.


O İKİ BEBEK BÜYÜDÜ

1993'te Dev-Sol üyeleri Asiye-Rıfat Kasap çifti Kartal'da bir evde öldürüldü. Çarkın, çiftin çocukları Sebahat ve Özgür'ü kendisinin dışarı çıkardığını söyledi. O iki bebek şimdi büyüdü adalet istiyor
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com