KATILIMCILARA GARANTİLİ ALIŞVERİŞ OLANAĞI SUNAN DOSSO DOSSİ FASHİON SHOW, 30 ÜLKEDEN 5 BİN ALICIYA VE 40 MİLYON DOLAR CİROYA ULAŞTI

KATILIMCILARA GARANTİLİ ALIŞVERİŞ OLANAĞI SUNAN DOSSO DOSSİ FASHİON SHOW, 30 ÜLKEDEN 5 BİN ALICIYA VE 40 MİLYON DOLAR CİROYA ULAŞTI
KATILIMCILARA GARANTİLİ ALIŞVERİŞ OLANAĞI SUNAN DOSSO DOSSİ FASHİON SHOW, 30 ÜLKEDEN 5 BİN ALICIYA VE 40 MİLYON DOLAR CİROYA ULAŞTI

Tekstil sektörünün İstanbul'da önemli bir yoğunluğunun bulunduğu Laleli,Osmanbey, Çağlayan ve Merter'de faaliyet gösteren tekstil üreticilerini Rusya başta olmak üzere yakın coğrafyalardaki alıcılarla buluşturmayı amaçlayan Dosso Dossi Fashion Show'un bu yıl ikincisi Antalya'da gerçekleştirilirken, 30 ülkeden gelen 5 bin alıcı 40 milyon dolar ciro yarattı. Dünyada benzeri olmayan bir garantili alışveriş sistemi kurduklarını belirten Hikmet Eraslan, doğrudan ihracat olanağı bulamayan yüzlerce Türk tekstil üreticisini fuar aracılığıyla dünya pazarları ile tanıştırdıklarını ve bu kuruluşların markalaşmalarına önemli katkı yaptıklarını söyledi. ANTALYA( ANKA)- Tekstil sektörünün İstanbul'da önemli bir yoğunluğunun bulunduğu Laleli, smanbey, Çağlayan ve Merter'de faaliyet gösteren tekstil üreticilerini Rusya başta olmak üzere yakın coğrafyalardaki alıcılarla buluşturmayı amaçlayan Dosso Dossi Fashion Show'un bu yıl ikincisi Antalya'da gerçekleştirildi. Fuarın 40 milyon dolar civarında bir ciro yapması yanı sıra Rusya, Ukrayna başta olmak üzere BDT ülkelerinden önemli bir talep yarattığını belirten Dosso Dossi Fashion Show'un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, fuarın tekstil sektörünün markalaşmasına yaptığı katkının önemli olduğunu vurguladı.
Eraslan "Bu fuar yoluyla 30 ülkeden 5 bine yakın kişi Antalya'ya geldi. Eş ve çocuklarıyla birlikte daha yüksek rakama ulaşan ziyaretçilerle oluşan turizm hareketi sayesinde bölge turizmine de ciddi katkılar yapıyoruz. Fuarın yarattığı iş hacmi ve katılımsı sayısı kontrollümüz altında her yıl yüzde 40-50 artıyor. Yakın gelecekte hedefimiz 150 milyon dolar ciroya ulaşmaktır" dedi.

-"GARANTİLİ ALIŞVERİŞ SİSTEMİYLE DÜNYADA BENZERİ YOK"-

Dünyada benzeri olmayan bir garantili alışveriş sistemi kurduklarını belirten Hikmet Eraslan Antalya'da son yaptığı Dosso Dossi Fashion Show ile 30 ülke ve 200 şehirden 5 bin alıcı firma temsilcisini Türk tekstil üreticileriyle buluşturup 40 milyon dolar ciro yapılmasını sağladıklarını ve doğrudan ihracat olanağı bulamayan yüzlerce Türk tekstil üreticisini dünya pazarları ile tanıştırdıklarını söyledi.
Hikmet Eraslan, dünyada benzeri olmayan ve adını, İtalya'nın en ünlü ressamlarından olan Giovanni de lutero'nun sanat lakabı olan Dosso Dossi'den alan Dosso Dossi Fashion Show'un fikri ve sınai haklarını patent ile koruma altına aldığını da vurgulayarak, her geçen yıl bir önceki organizasyona göre katılımcı firma ve alıcı sayısında yüzde 70 artış yaşandığını ancak alışverişlerin her iki taraf için de sağlıklı yapılabilmesi amacıyla katılımcı ve alıcı sayılarını kontrol altında tuttuklarını belirtti. Hikmet Eraslan, Dosso Dossi Fashion Show ile dünyada isim yapmış moda şovlarından biri olmayı hedeflediklerini vurgulayarak "Bugün adı bilinmeyen birçok kuruluşun bu fuar yoluyla yakın bir gelecekte hem bölgede hem de dünya çapında marka isimler haline geleceğine inanıyorum" dedi.

-EN AZ 15 BİN DOLAR ALIM ŞARTI VAR-

Türkiye'de ilk kez bu modelde bir fuar düzenlendiğini belirten Hikmet Eraslan, fuara Osmanbey, Çağlayan, Merter ve Laleli'den ve diğer illerden 130 civarında üretici kuruluşun geldiğini ifade ederek, fuara gelen alıcılara konaklama ve her şey dahil sistemde tatil yapma fırsatı verildiğini, bunun karşılığında da en az 15 bin dolarlık alışveriş yapma şartı getirildiğini söyledi. Eraslan, en az alım şartının 15 bin dolar olmakla beraber, bu rakamın 2 milyon dolara kadar yükseldiğini belirterek, fuar boyunca alım satım işlemlerinin hepsinin Dosso Dossi üzerinden yapıldığını hatırlattı ve şu bilgileri verdi:
"Öncelikle buraya gelecek olan alıcıların hepsinden 15 bin dolarlık alım garantisi istiyoruz. Buradaki konaklama ücretleri de bize ait. 7 oteli onlar için kapattık. Buraya gelip beğendiği mallara bakıyor, satın alıyor. Aralarında kesinlikle pazarlık payı yok. Gelmeden önce fiyatlarını bize bildiriyorlar. Alıcı ve marka aralarında kesinlikle satış yapmıyor. Bu işlemi direkt markayla değil bizim üzerimizden gerçekleştiriyor. Alıcı parayı bize ödüyor, malı da bizden alıyor. Malı, alıcıya da biz teslimatını gerçekleştiriyoruz."

-"HEDEF 150 MİLYON DOLAR"-

Dosso Dossi Fashion Show'un sadece bir fuar olmadığını söyleyen Eraslan, aynı zamanda 7 gün boyunca konserler ve aktivitelerle alıcıların keyifli bir tatil ortamı da sunduklarını ifade ederek "Buraya katılan şirketlerin sayısını 150 ile sınırlı tutuyoruz. Bu konuda çok seçiciyiz. Alıcının siparişlerini karşılayabilecek şirketleri getiriyoruz. Bazı şirketler bir yıl içerisinde gerçekleştirdiklerini satış cirosunun tamamını burada yapıyor. Gelen katılımcı sayısı her yıl yüzde 40-60 artıyor. Bu fuar artık marka haline geliyor. Bir çok şehirden markalar, "Biz de katılalım' diye talepte bulunuyor. Önümüzdeki Ocak ayında yapacağımız fuarda Ankara'dan tekstilcileri de alabiliriz. Fuar gittikçe büyüyüp, 3 yıl içinde 150 milyon dolarlık satışa ev sahipliği yapacak" dedi. Eraslan, fuara katılan alıcıların büyük çoğunluğunun Rusya'dan gelmesine karşın 30 ayrı ülkenin 200 şehrinden alışveriş yapmak için gelenler olduğunu belirterek, "Rusya'nın en uzak noktası Kamçatka bölgesinden de Moskova'dan da gelen alıcılar var. Burayı ciddi bir fırsat olarak görüyorlar. Bunun dışında Amerika, İran, Suriye, Ermenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Kazakistan ve Polonya'dan da alıcılar bulunuyor" dedi.

-DEFİLE VE KONSRLERLER-

Antalya'daki son Dossi Dossi Fashion Show için dünyanın değişik ülkelerinde 5 bin kişi Türkiye'ye gelirken ve misafirler için Antalya'da beş yıldızlı 7 otel tamamen kapatılırken organizasyon için yaklaşık 4 milyon doların üzerinde bir harcama yapıldığı öğrenildi. Antalya Expo Center'da 7-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Dosso Dossi Fashion Show kapsamında etkinliğe katılan tekstil firmalarının 2012-2013 sonbahar-kış kreasyonlarının sergilendiği defilede, dünyaca ünlü iki isim de podyuma çıktı. Victoria's Secret'in ünlü mankenlerinden Erin Heatherton ve "Kızıl Ajan" lakaplı Anna Chapman, kendileri için özel olarak tasarlanan giysileri sergilediler. Defilelere 400'ün üzerinde manken katıldı. Etkinlik kapsamında ayrıca Rusya'nın en ünlü iki şarkıcısı olan Sitas Mihaylov ve Phillip Kirkarov konser verdi.(ANKA)
(NÇ/ZHR) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com