Katkılı akaryakıtta indirim sinyali

Katkılı akaryakıtta indirim sinyali
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, katkılı akaryakıt ürünlerindeki indirim beklentisine ilişkin, "Petrol ve türevleriyle alakalı sektörde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ile sektör temsilcilerinin çok iyi bir iletişimi olduğunu söylemem lazım. Sektör reflekslerini mutlaka zamanında gösterecektir" dedi.

Bakan Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun yeni üyelerine başarılar dilemek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunu ziyaret etti.

Yıldız, EPDK'nın, katkılı akaryakıt ürünlerinde sektör temsilcilerinden indirim talep ettiğinin hatırlatılarak, 20 Mart'a kadar bir indirim olup olmayacağına yönelik soruya karşılık, "Petrol ve türevleriyle alakalı sektörde, EPDK ile sektör temsilcilerinin çok iyi bir iletişimi olduğunu söylemem lazım. Sektör reflekslerini mutlaka zamanında gösterecektir. Bu konuda kendileri de sıcağı sıcağına kurul kararlarını takip etmektedirler" diye konuştu.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da bu konuda bir toplantı yapmadıklarını, sektör temsilcilerinin "hayırlı olsun" ziyaretinde konuyu görüştüklerini söyledi.

Bu konuda, sektör temsilcilerine yazdıkları yazıya ilişkin bilgi verdiklerini Yılmaz, sektörden indirim yönünde bir yaklaşım beklediklerini kaydetti. Yılmaz, "Kendilerinin karlarını makul bir seviyeye çekmeleri durumunda bu konuda bir karar almamız söz konusu olmayabilir. Kendilerinin, Türkiye'nin son dönemdeki hassasiyetini de dikkate alarak gereken adımı atacaklarını ümit ediyorum, atacaklarının da sinyalini aldık. Kendileri gerekli olan şeyleri yapmadıkları takdirde kanundan kaynaklanan yetkimizi kullanmak ve makul olan şeyi yapmak durumundayız" diye konuştu.

Enerji sektöründe yalnız dağıtım şirketlerinin olmadığına işaret eden Yılmaz, bir tarafta da tüketiciler bulunduğunu vurguladı.

Serbest fiyat ekonomisinin kesinlikle geçerli olduğunu dile getiren Yılmaz, "Ancak bu sınırsız bir kar marjı, tüketiciye istenildiği kadar fiyat yüklemek demek değildir. EPDK olarak buna izin vermeyiz. Bu hususta gerekenin yapılacağını düşünüyorum" dedi.

Yılmaz, taban fiyatından karların belirlenmesine, en yakın fiyat oluşumunun modeline kadar kanunda düzenlemeler bulunduğunu anımsatarak, bu konuda aldıkları ve yargı tarafından da onaylanmış kararlar ve örnekler bulunduğunu belirtti. Yılmaz, bu konuda bir sıkıntı bulunmadığını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com