Kayaköy Hidroelektrik Santraline Yoğun İlgi

Kayaköy Hidroelektrik Santraline Yoğun İlgi
Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santrallerinin (HES) özelleştirme maratonunun tamamlanacağı yetkililer tarafından açıklandı. 19 gruba ayrılan, 52 adet HES'in özelleştirilmesi sürecinin, bugün sona ereceği belirtildi. Özelleştirme ihal

Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santrallerinin (HES) özelleştirme maratonunun tamamlanacağı yetkililer tarafından açıklandı. 19 gruba ayrılan, 52 adet HES'in özelleştirilmesi sürecinin, bugün sona ereceği belirtildi. Özelleştirme ihalelerinde, yatırımcının en fazla ilgi gösterdiği HES, Kütahya'da yer alan Kayaköy Hidroelektirik Santrallerinin olduğu da ayrıca vurgulandı.
HES ihaleleri, toplam 613 teklifle yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği özelleştirmeler olduğunu vurgulyan yetkililer, söz konusu ihalelerin açık artırma tur sayısında da 283 turla rekora ulaşıldığına dikkat çektiler. Elektrik Üretim A.Ş'ye ait hidroelektrik santrallerinin, 49 yıllığına işletme hakkının devredileceği Özelleştirme ihalelerinde, yatırımcının en fazla ilgi gösterdiği HES, Kütahya'da yer alan Kayaköy Hidroelektirik Santrallerinin olduğu ayrıca vurgulandı.
19 grup içinde yer alan akarsu santrallerinin ihalelerinde, en fazla açık artırma turunun gerçekleştiği nihai pazarlık görüşmesi, Isparta'da bulunan Kovada 1 ve Kovada 2 HES'lerinin ihalesi olduğunu belirten yetkililer, söz konusu ihalede, 283 adet açık artırma turunun gerçekleştiğini de ifade ettiler.
Akarsu santral ihalelerinde en yüksek tutarın ise Bozkır, Ermenek ve Göksu (Grup 7) HES'lerinin Özelleştirme ihalesinde elde edildiği vurgulanırken, söz konusu ihalede en yüksek teklifi 86,4 milyon dolarla Fırat Enerji Üretim Otoprodüktör A.Ş'nin verdiği belirtildi.
HES'lerin Özelleştirme maratonu da bugün yapılacak olan Konya'da bulunan Dere ve İvriz HES'lerinin (Grup 8) nihai pazarlık görüşmesiyle tamamlanacacağını dile getiren yetkililer, Dere HES'inin kurulu gücünün 0,600 MW, İvriz HES'inin ise 1,040 MW. olduğunu ifade ettiler.
Bu arada, Osmaniye'de bulunan Değirmendere, Karaçay ile Hatay'da bulunan Kuzuculu santrallerinin yer aldığı (Grup 11) ile Sivas'ta bulunan Koyulhisar ve Samsun'da bulunan Ladik-Büyükkızoğlu santrallerinin yer aldığı (Grup 12)'nin Özelleştirme ihalelerinin daha sonra yapılacağı vurgulandı.
Özelleştirme ihalelerinin, söz konusu HES'lerden birinin afet bölgesinde yer alması ve bir diğerinin kaya anıt olması nedeniyle sorunların çözümlenmesinin ardından gerçekleştirileceğini söyleyen yetkililer, bu kapsamda güçlendirme çalışmalarının yapılması ve gerekli izinlerin alınmasının da gerekli olduğunu dile getirdiler.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com