Kaybolan bir meslek

Kaybolan bir meslek
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde meşin ve deriden çeşitli eşyalar yapan 10 saraçtan sadece biri mesleği devam ettirmeye çalışıyor.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde meşin ve deriden çeşitli eşyalar yapan 10 saraçtan sadece biri mesleği devam ettirmeye çalışıyor.
Deri ve meşinden çeşitli eşyalar yapan 'saraç'ların sayısı günümüzde giderek azalıyor. Bir zamanlar Sandıklı ilçesinde at koşum takımları, eyer, kemer, kırbaç, tasma, yular gibi deri ve meşinden eşyalar yapan 10 saraçtan sadece biri mesleği devam ettirmeye çalışıyor. Sandıklı'da 66 yaşındaki saraç ustası Kazım Yarar, mesleği babasının yanında çırak olarak çalışmaya başlayarak öğrendiğini söyledi. 55 yıldır deri ve meşinden çeşitli eşyalar yaptığını anlatan Yarar, artık günümüzde el emeği ile yapılan bu
eşyaların çok rağbet görmediği gibi mesleğin de artık kaybolmaya başladığını ifade etti. Zaman zaman damadı ve torununun da kendisine yardım ettiğini, mesleği öğrenmeye çalıştığını belirten saraç ustası Kazım Yarar, "At koşum takımları, hamut, eyer, semer, kırbaç, tasma ve buzagı yuları gibi eşyalar yapıyorum. Atçılık biz Türklerin atalarımızdan gelen bir özellik. Saraçlık da bunun bir parçası. Ancak benden sonra bu mesleği ilçede devam ettirecek biri olmayacak" dedi.
Yaptığı eşyaları sadece Afyonkarahisar değil, Edirne'den Kars'a kadar gönderdiğini belirten Kazım Yarar, mesleğin kaybolmaması için, yeni ustalar yetiştirebilmek için saraçlıkla ilgili kurslar açılması gerektiğini

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com