Kaybolan dağcılara ulaşıldı

Kaybolan dağcılara ulaşıldı
Antalya'da Sarp Katran Dağı'nın zirvesine çıktıktan sonra dönüş yolunda kaybolan iki amatör dağcıya yaklaşık 8 saat sonra ulaşıldı.

Antalya'da Murat Bayram Özdemir (42) ve Umut Ziya Aydın(18) isimli iki amatör dağcı, dün sabah saatlerinde motosiklet ile Sarp Katran Dağı'nın zirvesine tırmanış yapmak üzere yola çıktı. Motosiklet ile tırmanış yapacakları Geyikbayırı Çağlarca Köyü'ne gelen iki amatör dağcı, buraya motosikleti bırakarak dağa tırmanışa geçti. Dün saat 11.00 sıralarında zirveye ulaşan iki dağcı burada zirve özel defterini imzaladı. Zirvede bir süre daha vakit geçiren dağcılar dönüşe geçti. Havanın sıcak olması sonucu yorgunluk etkisi baş gösteren dağcılar bir süre dinlendi. Dönüş yolunu karıştırdıklarını ve kaybolduklarını anlayan iki dağcı bir süre paniğe kapıldı.

Dağdan inişe devam eden dağcılardan Umut Ziya Aydın'ın bitkin düşmesi ve güçlükle yürümesi üzerine Murat Bayram Özdemir, 112 sağlık ekiplerine, "112, yolumuzu kaybettik, birimiz bitkin düştün, bize yardım" edin çağrısını yaptı. İhbar üzerine Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Arama Kurtarma Ekibi ve İl Afet Acil Durum Müdürlüğü görevlileri Çakırlar Jandarma Karakolu'ndan askerler dağcıların bulundukları bölgeye hareket etti.


HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINKaradan yapılan arama çalışmalarından sonuç alınamayınca 112 hava ambulansı devreye girerek bölge üzerinde arama tarama çalışmalarına katıldı. Hava ambulansının arama tarama çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Ateş yakan ve telefonla da diyalog kurulan iki dağcının bulundukları yerin koordinatları belirlendi. İki ekip, dik, kayalık ve çalılık bir bölgede bulunan dağcılara koordinatlara rağmen ulaşılmayınca dağcıların telefonda tarif ettikleri yerin daha kolay bulunması için köylülerden de yardım istenildi. Havanın kararması ile birlikte zorlaşan aramada, ekipler zor anlar yaşadı. 40 kişilik ekip iki guruba ayırılarak yakın noktalarda sık sık durarak, "Kimse var mı", "Sesimizi duyan var mı" seslenmelerine cevap almaya çalıştı. İtfaiye ekipleri, saat 01.00 sıralarında Hacısekiler Köyü, Sivridağ mevkiinde bir vadinin içinde iki dağcıya ulaştı.

Ekipler iki dağcıya hemen su ve gıda yardımı yaptı. Bitkin ve yorgun görünen iki dağcı biraz toparlandıktan sonra ekiplerin yardımı bulundukları vadiden yaklaşık 1 kilometre yukarıdaki ilk bekleme noktasına çıkartıldı. Umut Ziya Aydın ve Murat Bayram Özdemir'e kurtarma ekipleri eşlik ederken, 1 kilometrelik bir patika yoldaki yürüyüşün ardından ambulansa ulaşıldı. Murat Bayram Özdemir'i arkadaşları karşılarken, Umut Ziya Aydın ise ambulansa alındı. Umut Ziya Aydın, küçük bir hesaplama hatası nedeniyle kaybolduklarını belirterek, kendisini kurtaran ekiplere teşekkür etti. İki amatör dağcı yapılan tedavilerinin ardından evlerine bırakıldı. Dağcıları bulan Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Cengiz Çelik, iki dağcıyı 4 kilometrelik bir vadi içinde bulduklarını belirterek, "Onları bulduğumuzda bitkin, susuz ve aç kalmışlardı. Su ve yiyecek verdik kendilerine geldiler. Çok sarp ve kayalık bir bölgede kaybolmuşlar. Ekip çalışması ile iki dağcıyı kısa sürede bulduk." diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com