"Kaygı" İyi Kullanıldığında Sınav Başarısını Artırır

"Kaygı" İyi Kullanıldığında Sınav Başarısını Artırır
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Evliya Çelebi Devlet Hastanesinin ortak organizasyonu ile 20 Nisan Salı günü Kütahya Belediye Kültür Sarayı Tiyatro Salonunda “Sınav Kaygısı, Sınav Kaygısının Başarıya Etkileri” konulu öğ

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Evliya Çelebi Devlet Hastanesinin ortak organizasyonu ile 20 Nisan Salı günü Kütahya Belediye Kültür Sarayı Tiyatro Salonunda “Sınav Kaygısı, Sınav Kaygısının Başarıya Etkileri” konulu öğrenci ve velilere yönelik konferans verildi.

Konferansa Evliya Çelebi Devlet Hastanesinden Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Özaltın, Psikolog İlhan Yılmaz, Milli Eğitim Müdürlüğünden Psikolojik Danışman M.Emin Bakırdemir konuşmacı olarak katıldılar. Uzm.Dr.Murat Özaltın “Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Yaşanır, Belirtileri Nelerdir”, M.Emin Bakırdemir “Sınavlara Hazırlıkta Çevrenin Etkileri”, İlhan Yılmaz “Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yöntemleri” konularında katılan veli ve öğrencileri bilgilendirdiler.
Öğrenme, kişinin yaşamını sürdürebilmesi ve süregelen yaşamdan doyum alması için gerekli tüm bilgi, eylem ve becerilerin kazanılması süreci olduğunu belirten konuşmacılar, bu süreçte yaşamdan haz duyulabilmesi, hedef ve beklentilerin belirlenmesi ve kişinin yaşam enerjisini artırması için bir parça kaygı taşımasının da gerekli olduğunu vurguladılar.
Konuşmacılar kaygının fazla büyütülmemesi gerektiğini belirterek;'Bu nedenle kaygıyı hayatımızdan tamamen çıkartmak yerine, onunla mücadele ederek kontrol altında tutmak, onun varlığından faydalanmak gerçekçi bir çözüm olacaktır. Normal düzeydeki bir kaygı kişiye; istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bu enerjiyi kullanarak performansını yükseltme açısından yardımcı olur. Hiç kaygı yaşamadığımız durumlarda ise, yapılacak olan işi elden geldiğince iyi yapmak için içimizde bir istek oluşmadığından sonuç genellikle olumsuz olmaktadır. Ancak yaşanan kaygı çok yoğun ise, kişinin enerjisini verimli bir biçimde kullanması, dikkatini ve gücünü yapacağı işe yönlendirmesi engellenir. Kişi potansiyelini tümüyle kullanamaz ve beklenen performansa erişemez'. şeklinde kaygının fayda ve zararlarına değindiler.
Düzenlenen konferansa İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammer Şahinkaya, Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. İsmail Zehir katıldı. Panele okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri olmak üzere çok sayıda kişi konferansı dinledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com