Kayınvalidesinden damada böbrek!

Kayınvalidesinden damada böbrek!
İskenderunlu Yusuf Abacı, kayınvalidesinden nakledilen böbrekle yaşama yeniden tutundu.

İskenderunlu mühendis Yusuf Abacı'ya (32) geçen Temmuz ayında kontrol için gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için böbrek nakli olması gerektiği söylenen Abacı'ya birinci dereceden bütün yakınları böbrek vermek için gönüllü oldu. Ancak yapılan testlerde sadece kayınvalidesi Selva Çapar'ın (52) böbreği uygun görüldü.

Selva Çapar'dan alınan böbrek, özel bir hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi tarafından damadı Abacı'ya geçen hafta nakledildi.

ÇOCUKLUĞUNDAN BU YANA TANIYOR
Kayınvalidesinin böbreği ile yaşama tutunan Yusuf Abacı, yaptığı açıklamada, eşini ve ailesini çocukluğundan bu yana tanıdığını söyledi. 8 yaşında taşındıkları evde komşuları olan Selva Çapar'ın kendisiyle aynı yaştaki oğlu Deniz ve 6 yaşındaki kızı Lema ile yakın arkadaş olduğunu anlatan Abacı, yollarının kendisinin Dumlupınar Üniversitesinde elektrik-elektronik bölümünü kazanmasıyla ayrıldığını söyledi.

YILLAR SONRA AŞIK OLDU
Yıllar sonra staj yapmak için İskenderun'a döndüğünü anlatan Abacı, komşularının kızı Lema ile bir yemekte görüştüklerini ve orada birbirlerine aşık olduklarını ifade etti.

Abacı, ''Biz Ortodoks Hristiyan bir aileyiz, aşık olduğum Lema ve ailesi ise Alevi. Bu farklılığa rağmen bugüne kadar hiçbir şekilde bir sorun yaşamadık. Halen de yaşamıyoruz çok şükür. Bu durum böyle devam edecek'' dedi.

FARKLI KÖKENE RAĞMEN MUTLU BİR YAŞAMLARI VAR
Lema ile evlenip yuva kurduklarını söyleyen Abacı, 7 yaşında Janet Lena ve 2 yaşında Marcel Toprak isimli 2 çocukları olduğunu ve 9 yıldır mutlu bir hayat sürdüklerini kaydetti.

BÖBREK YETMEZLİĞİ TEŞHİSİ KONULDU
Özel bir şirkette çalıştığını ve işi nedeniyle sık sık Afganistan ile Irak'a gittiğini anlatan Abacı, her dönüşte mutlaka sağlık taramasından geçtiğini en son Afganistan'da 3 ay kaldıktan sonra böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu bildirdi.

KAYINVALİDESİ BÖBREĞİNİ VERDİ
Ailesi ile birlikte kayınvalidesinin de kendisine hiç düşünmeden böbreğini bağışlamaya karar verdiğini vurgulayan Abacı, babasının yüksek tansiyon hastası olduğunu, en uygun aday olarak da kayınvalidesinin belirlendiğini söyledi.

Kayınvalidesinin ''Güle güle kullan'' esprisine teşekkür eden Abacı, ''Bundan sonra hayırlı damat olmaya çalışacağım'' diye karşılık verdi.

Lema Abacı da eşine böbrek bağışı için talebin annesinden geldiğini belirterek, ''Annem Yusuf'u damadı gibi değil hep oğlu gibi görmüştür. Ben olmasaydım da annem yine de böbreğini verirdi'' dedi.

''O DA BENİM OĞLUM"
Damadına böbreğini veren Selva Çapar da Yusuf Abacı'nın oğlu gibi olduğunu söyledi. Damadının çocukluğunu bildiğini ve çok sevdiğini dile getiren Çapar,''En son düşüneceğim şey Yusuf ve Lema'nın evlenmesi idi. Söyledikleri zaman çok şaşırmıştım. Ancak evlenmelerine çok sevindim. Mutlu olduk'' diye konuştu.

Çapar, ''Yusuf elimizde büyüdü. Küçükken az dayağımı yemedi. Organ nakli olmaya karar verince kan grubum uyarsa böbreğimi vereceğimi söyledim. O da benim bir oğlum'' dedi.

Prof. Dr. Alper Demirbaş da iki hastanın sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Bugüne kadar 3 bin böbrek nakli gerçekleştirdiğini anlatan Demirbaş, bunların arasında ilk kez bir kayınvalidenin damadına böbreğini bağışladığını bildirdi.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com