Kayıp 15 kişiden hala haber yok

Kayıp 15 kişiden hala haber yok
Zonguldak Çaycuma'da Filyos çayına düşen 15 kişiden hala haber yok... Kayıplar aranıyor...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde önceki gün (6 Nisan 2012) meydana gelen köprü faciasında 1 otomobil 1 midibüs ile 5 yaya suya düşmüştü.

Otomobildeki 2 kişi ise yüzerek kıyıya çıkmayı başarmıştı.

Kayıp 15 kişiyi havadan destekle yapılan aramalar devam ediyor.

Belediye Başkanı: "Çökeceği aklıma gelmişti"

Çaycuma Balediye Başkanı'nın aklına gelen başına geldi. Olayın ardından "Çökeceği aklıma gelmişti" diyen AKP'li Belediye Başkanı Mithat Gülşen, yeğeni ve babasını da köprü faciasında kaybetti.

Cevap bekleyen soruların yanıtı için olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

FACİA GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Köprüsü’ndeki facianın göz göre göre geldiğini söyledi. Köprünün yıkılan bölümünün 1951 yılında inşa edildiğini, eskidiği için yanına iki yıl önce yenisinin yapıldığını belirten Köktürk, şunları söyledi:

"Yıkılan köprü, daha önce gidiş ve geliş olarak kullanılıyordu. Ancak bu köprünün ayaklarındaki aşınmanın farkına varılmasıyla birlikte yanına yeni bir köprü yapıldı. Yeni köprü yapıldıktan sonra eski köprünün üzerine asfalt döküldü, demir korkuluklar yapılarak yaya ve araç ulaşımına devam etti. Yani baştan kaygı yaratan bu sıkıntı, daha sonra bir şekilde göz ardı edilmiş oldu. Yani ayaklar güçlendirilmeden, köprüye gereken onarım yapılmadan faaliyetine olanak tanınmış oldu."

Kendisi de Çaycumalı olan Milletvekili Köktürk, köprünün altından geçen Filyos Çayı’ndaki akıntının da çok yoğun olduğunu belirtti. Köktürk, "Çok deli akan, geniş yatağı olan bir çay. Karın eridiği yılın bu dönemlerinde sürekli sorun yaratıyor. Bu Filyos Çayı’nı da kapsayan Filyos Vadi Projesi var. Ancak bu proje yıllardır konuşulmasına rağmen gerçekleştirilemedi ve Filyos Çayı’nın kontrolsüz akışı önlenemedi. Bu akıntı da köprünün ayaklarında ciddi hasarlara neden oluyor" diye konuştu. Ali İhsan Köktürk, köprüdeki asfaltlama çalışmalarının belediye ve karayolları işbirliği ile yapıldığını belirterek şunları söyledi:

"Köprü yapılırken de belediye ve karayolları birlikte çalıştı. Burada bilinen fakat bugüne kadar tekrar edilmesine rağmen ihmal edilen bir durumun gerçekleşmesi söz konusu. Yaşamını yitirenlerin pek çoğunu yakından tanıyorum. ’Kaza geliyorum’ demez ama burada kaza göz göre göre geldi."

İlçede oturan emekli öğretmen Mevlüt Kırnapçı da köprüdeki tehlikeye kısa süre önce yerel haber sitesinde yer verdiğini söyledi. Kırnapçı, "Köprüde yaptığım gezide köprünün yanında çayda bulunan taş seddenin orta bölümünün yıkıldığını gördüm. Su kuvvetli bir şekilde akıyordu. Ben de haber sitemde köprüdeki bu tehlikeye dikkat çektim. Ancak bir önlem alınmadı" dedi.

Bir vatandaş çalışmaları izlerken suya düştü

Filyos Çayı’ndaki arama ve kurtarma çalışmalarını izleyen bir kişi, ayağının kayması sonucu nehre düştü. Sivil savunma ekipleri tarafından güçlükle kurtarılan vatandaş, hastaneye kaldırıldı. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com