Kayıp para ortaya çıkıyor!..

Kayıp para ortaya çıkıyor!..
Star Gazetesi'nde yer alan habere göre Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin 2003-2007 yılları arasında "her öğrenciden toplanan 90 lirayla Nutuk dağıtıldığı" açıklamasının Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından ikna edici bulun

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin 2003-2007 yılları arasında 'her öğrenciden toplanan 90 lirayla Nutuk dağıtıldığı' açıklamasının Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından ikna edici bulunmadığı ve söz konusu olayla ilgili YÖK'ün Rektör Önce'nin yargılanmasını istediği ifade edildi. Akis Gazetesi 2009 yılının mart ayında 'DPÜ'de kayıp para' başlığı ile söz konusu durumu okuyucularına daha önceden duyurmuştu.
-SÖZ KONUSU OLAYI AKİS GAZETESİ 2009 YILINDA DUYURMUŞTU-
Söz konusu olayı Akis Gazetesi 2009 yılında 'DPÜ'de kayıp para' başlığı ile okuyucularına duyurmuş ve Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) 2 trilyonluk vurgun iddiası ortaya çıktğını açıklamıştı. DPÜ Rektörü Prof.Dr. Güner Önce ve dönemin bazı vakıf -şirket yöneticilerinin, öğrencilerden alınan sigorta paralarını poliçe üzerinde düşük göstermek suretiyle haksız kazanç sağladıkları söylentilerinin ortya çıktığını Akis kamuoyuna duyurmuştu.

-YEME-İÇME FATURALARI VAKIF TARAFINDAN ÖDENMİŞ-
Yine Star Gazetesi'nin haberine göre 35 bin öğrencisi bulunan Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü'nün üniversiteye yeni kaydolan her öğrenciden usulsüz olarak topladığı öğrenci başına alınan 90 TL ücretlerin çiçek, yemek, içecek ve kokteyl masrafları için kullanıldığı ortaya çıktı. Rektörlüğün “öğrencilere Nutuk dağıtıldığı” savunmasını yeterli bulmayan YÖK, Rektör Prof. Dr. Güner Önce'nin yargılanmasını istedi. Harcama belgelerinin incelenmesinde çiçek bedelleri, içecek bedelleri, yiyecek bedelleri, kokteyl bedelleri gibi faturaların vakıf tarafından ödendiği faturalarla ortaya kondu. Vakıflar Genel Müdürlüğü de söz konusu üniversite vakıflarındaki usulsüz harcamalarla ilgili soruşturma başlattı.
-AKİS 2009'DA AÇIKLAMIŞTI
Akis gazetesinin 2009 yılında okuyucularına duyurduğu haberde, her dönem ferdi kaza grup sigortası adıyla para toplayan ve %50 hissesi DPÜ öğretim üyeleri ve çalışanlarınca kurulan Yükseköğrenimi Destekleme ve Sosyal Yardım Derneğine ait olan Dumlupınar Sigortacılık ve Aracılık Hizmetleri Ltd.Şti.'nin 2006 yılında 25bin'den fazla öğrenci için düzenlediği poliçelerde, öğrencilerden alınan kişi başı 90'ar TL'nin poliçede 12'şer TL olarak gösterildiği, öğrenci başına yaklaşık 78'er TL olmak üzere toplam 2milyonTL (2 trilyon lira) üzerinde paranın muhasebe defterlerine kaydedilmediği iddia edildiği konusunu 2009 yılının mart ayında açıklamıştı.

-90 TL KARŞILIĞI NUTUK-
Soruşturma raporunda şöyle denildi: “Alınan para karşılığında öğrencilere ne gibi hizmetler sunulduğu sorulduğunda, 12 YTL'lik hayat sigortası yaptırıldığı, 78 YTL karşılığında ise öğrencilere Nutuk ve ajanda dağıtıldığı, ayrıca bilişim hizmetleri sunulduğu söylenmiştir. Sunulan bilişim hizmetlerinin büyük bir kısmının devletin sağlaması gereken hizmetler olduğu görülmektedir.”
Paraların transfer edildiği Yükseköğretim Güçlendirme Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı'nın Sekreteri Sabri Kadıoğlu, Vakfın iki şirketinden Dumlupınar Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Ltd.Şti'nin öğrencilerin ve diğer müşterilerin sigortasını yaptırdığını, 30 Ağustos Eğitim-Öğretim ve Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.'nin ise öğrencilere Nutuk, ajanda, bilişim hizmetleri sattığını söyledi.
-HESAPLARI AKTARMIŞLAR-
2007 yılında şikayet üzerine inceleme başlatan YÖK Denetleme Kurulu'nun 24.12.2007 tarihli Soruşturma Raporu sonucunda Dumlupınar Üniversitesi yönetimi hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılması önerildi. Soruşturma tamamlanırken, öğrencilerden kayıt esnasında usulsüz toplanan 90'ar TL'nin Rektör Önce'nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Yükseköğretim Güçlendirme Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı'na buradan da vakfa bağlı şirketlere aktarıldığı tespit edildi. Soruşturmada, üniversite bütçesinden ödenemeyen yemek, kokteyl gibi harcamaların vakıftan ödenmesi için rektörlüğün resmi yazısı olduğu ortaya çıktı haberi dün Star Gazetesin'de yer aldı.

-AKİS VERİLEN HİZMETLERİN DPÜ'NÜN GÖREVİ OLDUĞUNU DUYURMUŞTU-
Alınan 78'er liranın karşılığında öğrencilere internet hizmeti sağlandığı, kayıt sırasında Nutuk Kitabı ve ajanda dağıtıldığı söyleniyor. Diğer üniversitelerde parasız olarak sunulan bu tür hizmetler için bile Dumlupınar Üniversitesi'nin öğrencilerinden para talep etmesinin yanlışlığı vurgulanırken, soruşturmacıların raporlarında “üniversitenin sunduk diye ifade ettiği hizmetlerin çoğunun zaten resmi görevi olduğunun belirtildiği” ifadeleri Akis Gazetesi'nin 2009 yılında çıkan sayısında yer almıştı.

REKTÖR ÖNCE: 'HİZMET SUNDUK'
2003 yılından bu yana Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü olan Güner Önce, YÖK'e sunduğu savunmasında, kitap bulmadaki güçlük nedeni ile öğrencilere böyle bir hizmet sunduklarını ifade etti. Kayıtta toplanan paraların kayıt hizmeti ile bir ilgisinin olmadığını öne süren Önce, bazı yemek ve kokteyl bedellerinin üniversite bütçesinden ödeme imkanı olmadığından vakıf senedine uygun olarak Vakıf'tan istendiğini belirtti. YÖK Denetleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Cihangir Dumanlı'nın yazdığı raporda Rektör Öncü için “luzum-u muhakeme kararı verilmesi” istendiği haberi Star Gazetesinde yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com