Kayıp pilotlarımız için yeni umut

Kayıp pilotlarımız için yeni umut
Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağını ve 2 pilotu bulmak için İstanbul'dan yola çıkan, dünyanın en önemli keşif ve araştırma gemilerinden Nautilus, Bodrum'a ulaştı.
Askeri gemiler ile bir sahil güvenlik botunun eşlik ettiği Nautilus'un, yarın (Pazartesi) uçağın düştüğü noktada aramalara başlayacağı bildirildi.
 
Geçen cuma günü saat 20.00'de Haydarpaşa Limanı'ndan yola çıkan araştırma gemisi Nautilus, bugün saat 05.30 sıralarında Bodrum'a ulaştı. Bodrum'un 3 mil açığında 15 dakika bekleyen Nautilus, Türkiye'deki sorumlu kaptanı, Bodrum ve Karya Bölgesi, Kültür, Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) Başkanı Tufan Turanlı ve teknik ekip ile personeli aldıktan sonra yoluna devam etti. Yaklaşık üç yıldır Ege ve Akdeniz'deki tarihi batıklar ve bilimsel araştırmalarda Türk üniversite ve vakıflarına destek veren, Titanik başta olmak üzere Bismark, Lusitania gibi birçok tarihi batık gemiyi bulan Amerikan Deniz Araştırma Vakfı Başkanı (Ocean Exploration Trust) Dr. Robert Ballard'ın da çalışmaları yönetmek için ABD'den yola çıktığı ve yarın Adana'dan bir sahil güvenlik botu ile Nautilus'a geçeceği öğrenildi. Araştırma gemisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan üst düzey 4 kurmay subayın da bulunacağı ve Nautilus'a bölgede altı savaş gemisi ile üç helikopterin de çalışmalarda destek vereceği belirtildi.
 
11 milyon dolar değerinde, 65 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde olan, bilim adamları ile birlikte 36 mürettebatın bulunduğu dünyanın en ünlü araştırma gemisi Nautilus'un yarın akşam saatlerinde uçağın düştüğü bölgeye ulaşacağı ve kurtarma çalışmalarına başlayacağı bildirildi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com